REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Modernistyczne łódzkie osiedle pod ochroną planu miejscowego

  • Autor: UM Łódź
  • 07 lip 2022 13:24
Modernistyczne łódzkie osiedle pod ochroną planu miejscowego
W Łodzi uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który chroni układ modernistycznego osiedla im. Montwiła Mireckiego, fot. UMŁ

W Łodzi uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który chroni układ modernistycznego osiedla im. Montwiła Mireckiego.

REKLAMA

  • Osiedle im. Montwiła Mireckiego sąsiaduje z północną granicą parku na Zdrowiu.
  • Wśród jego znanych mieszkańców byli m.in. rzeźbiarka Katarzyna Kobro i malarz Władysław Strzemiński.
  • Zabudowania osiedla to modernistyczna perła architektury wpisana do rejestru zabytków, a od teraz chroniona również planem miejscowym.

– Uchwalony właśnie plan ma na celu ochronę osiedla, jego okolic i styku z parkiem. Wszystko po to, aby nie pojawiły się tam przytłaczające inwestycje, na które były już zakusy – mówi Magdalena Wiśniewska-Talar, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Zmiany planu w Nowym Centrum Łodzi

Zmiany planu doczekało się natomiast Nowe Centrum Łodzi. Dokument uchwalony w 2014 r. został zaktualizowany, ponieważ pandemia koronawirusa zweryfikowała część jego zapisów. 

Wcześniej dominowała tu funkcja biurowa, a mieszkaniowa stanowiła jej uzupełnienie. Teraz proporcje zostały zmienione. Zagospodarowanie poszczególnych nieruchomości stało się bardziej elastyczne, ale utrudniona została spekulacja gruntami. W nowym planie znalazło się też więcej tzw. powierzchni biologicznie czynnej, czyli tej części nieruchomości, w której można posadzić rośliny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie