REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja dobiegła końca. W Szczyrku rusza jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2017 16:02
Modernizacja dobiegła końca. W Szczyrku rusza jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich
fot. unsplash

Szczyrk Mountain Resort, jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, ruszy w piątek po gruntownej modernizacji, którą przeprowadził słowacki właściciel, spółka Tatry Mountain Resort. Zainwestował on tam ponad 120 mln zł – podał w czwartek ośrodek.

REKLAMA

Słowacka firma TMR w 2014 r. kupiła chylący się ku upadkowi Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. W jej ręce trafiło ponad 23 km tras i 13 wysłużonych wyciągów.

Obecnie na narciarzy czeka nowoczesna infrastruktura. Trasy zostały poszerzone i wyprofilowane. Wybudowano trzy nowe koleje linowe: 10-osobową "gondolę" na Halę Skrzyczeńską, a także dwie 6-osobowe "kanapy" z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przed wiatrem, których stacje początkowe znajdują się na Solisku, a górne na Hali Skrzyczeńskiej i Wierchu Pośrednim. Nowymi kolejkami na górę wyjedzie w ciągu godziny 12 tys. osób.

Słowacy stworzyli system naśnieżania oparty o wybudowany zbiornik wodny o pojemności do 100 tys. m sześc. Przy nim powstała pompownia o wydajności do 1,5 tys. m sześc. na godz. Dzięki temu ośrodek jest w stanie naśnieżyć główne trasy, które znajdują się przy nowych kolejach, w ciągu pięciu dni.

Przy dolnej stacji kolei godnoli znajduje się budynek z kasami, centrum informacyjnym, wypożyczalnią sprzętu, sklepem i przechowalnią. Powstały taże darmowe parkingi na 1,3 tys. samochodów.

Sandra Kulka z informacji turystycznej w Szczyrku podała, że w piątek uruchomione będą trzy trasy "niebieskie" o łącznej długości ponad 6 km: oświetlona nr 3, a także 4. i 4a z Halę Skrzyczeńską oraz nowa 10. z Wierchu Pośredniego do Soliska. Leży tam ok. 30 cm śniegu. W okresie świątecznym uruchomione zostaną trasy "czerwone" - 1 i 7.

Szczyrk Mountain Resort zlokalizowany jest w Beskidzie Śląskim na zboczach Małego Skrzycznego (1211 m npm) i Wierchu Pośredniego (1000 m npm). Posiada przeszło 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych.

Od sezonu 2017/2018 dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena klienci tych trzech ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na 40 km zróżnicowanych tras. Po mieście między stacjami narciarskimi kursują co kwadrans darmowe skibusy. Korzystać z nich mogą narciarze, mieszkańcy i turyści

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie