REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja dworca PKP w Białymstoku - znane są koszta

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2018 16:57
Modernizacja dworca PKP w Białymstoku - znane są koszta
fot. unsplash

36 mln zł będzie kosztować modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. PKP SA i firma Budimex, która wygrała przetarg na tę inwestycję, podpisały umowę w tej sprawie - podały w piątek w komunikacie prasowym PKP SA.

REKLAMA

Modernizacja ma się zacząć w pierwszej połowie listopada - powiedział w piątek PAP rzecznik firmy Budimex Michał Wrzosek.

W czasie modernizacji będzie działał tymczasowy dworzec. Inwestycja ma być zakończona w pierwszym kwartale 2020 r. - podały PKP SA, które są inwestorem tego przedsięwzięcia.

Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę dworca. "Rozebrana zostanie wewnętrzna antresola, wykonany zostanie nowy układ funkcjonalno-użytkowy obiektu, na nowo zostanie zagospodarowany także teren przed dworcem. Dzięki modernizacji, bryła dworca odzyska swój pierwotny kształt. Przywrócony zostanie także historyczny charakter wnętrza poczekalni - będzie ona bardziej przestronna i zapewniająca lepszą obsługę podróżnych" - poinformowały PKP SA.

Modernizacja białostockiego dworca jest elementem programu modernizacji około dwustu dworców w całym kraju. "Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych" - mówi cytowany w komunikacie prasowym prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Po zakończeniu prac, dworzec ma być dostosowany do potrzeb osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, będą m.in. windy dla pasażerów z niepełnosprawnością, a osoby niedowidzące i niewidome będą mogły korzystać z oznaczeń dotykowych i tzw. pasów prowadzących.

Krzysztof Mamiński dodaje, że białostocki dworzec jest jednym z kilkunastu dworców w województwie podlaskim, które będą zmodernizowane do 2023 r.

Firma Budimex podała w swoim komunikacie prasowym, że przy realizacji inwestycji będzie współpracowała z lokalnymi podwykonawcami. Wartość netto zawartej umowy to ponad 29,4 mln zł.

Budimex przypomina, że białostocki dworzec kolejowy od 1960. r. jest w rejestrze zabytków, powstał w 1860 r. "Celem przebudowy jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się" - podaje w komunikacie Budimex. Firma dodaje, że tak samo ważnym celem prac, które będzie prowadzić jest konserwacja zabytku i wyeksponowanie jego walorów architektonicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie