REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja dworca PKP w Kielcach na językach społeczności

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2017 15:14
Modernizacja dworca PKP w Kielcach na językach społeczności
fot. archiwum

Lokalne organizacje pozarządowe rozpoczęły społeczne konsultacje dotyczące modernizacji kieleckiego dworca PKP. Inwestycja, która znalazła się w Programie Inwestycji Dworcowych ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

REKLAMA

Program Inwestycji Dworcowych zakłada rewitalizację i budowę blisko 200 dworców w całym kraju. O tym, że na liście inwestycji przewidzianych do realizacji znalazł się także kielecki dworzec kolejowy poinformował tydzień temu w Kielcach prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

W pierwszej połowie przyszłego roku mają się rozpocząć prace projektowe, a przebudowa dworca ma zakończyć się do końca 2023 roku. PKP jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji zapowiedziały przeprowadzenie warsztatów kreatywnych, podczas których każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat przyszłej przebudowy dworca.

- Dworzec jest dla ludzi, a nie dla naszej firmy. Dlatego projekt jego modernizacji w Kielcach rozpoczniemy od rozmów z pasażerami. To oni będą mieli duży wpływ na to, jaki kształt przybiorą prace projektowe - mówił podczas wizyty w Kielcach Mamiński.

Swoje konsultacje zapowiedziały także lokalne organizacje pozarządowe. Będą one organizowane przy współpracy z kieleckim odziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Konsultacje organizowane przez PKP obejmować będą głównie budynek dworca, perony i zadaszenie. My chcemy spojrzeć na ten problem szerzej. Chodzi m.in. o aktualizację połączenia z dworcem autobusowym czy funkcjonowanie w tej części miasta komunikacji miejskiej. O tym wszystkim chcemy dyskutować i wypracować jakieś sensowne rozwiązania - powiedział podczas wtorkowej konferencji przed budynkiem dworca PKP w Kielcach Rafał Zamojski ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje.

- Wierzymy, że możliwe jest wypracowanie takich rozwiązań, które przyczynią się do integracji dwóch części miasta, przedzielonych dzisiaj torami kolejowymi - dodał Michał Piasecki ze Stowarzyszenia Homo Politicus.

Prezes Mamiński zapowiedział podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Kielcach, że wybór projektu, na podstawie którego będzie realizowana inwestycja, odbędzie się w formie przetargu. Prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Kielcach Wojciech Gwizdak zachęca jednak PKP do zorganizowanie w tej sprawie konkursu.

- Forma konkursu architektonicznego to najwłaściwsza metoda wyłaniania najlepszych rozwiązań przestrzennych. Przetargi, zwłaszcza te w formie "zaprojektuj i wybuduj", zwykle kończą się źle - ocenił Gwizdak. Jak argumentował, konkursy architektoniczne zorganizowane w Kielcach w ostatnim czasie przy okazji innych inwestycji okazały się trafionym pomysłem.

Pierwsza publiczna debata w sprawie modernizacji kieleckiego dworca odbędzie się w piątek na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Patronat nad nią objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

- Udział w dyskusji potwierdzili już wybitni polscy architekci i urbaniści. Mam nadzieję, że ludzie z zewnątrz potrafią chłodnym okiem spojrzeć na nasze kieleckie problemy i znajdą odpowiednie rozwiązania, które nam, mieszkańcom Kielc, nie przyszłyby do głowy - zachęcał do udziału w debacie Piasecki.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie