×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja Marszałkowskiej: miasto wybrało już wykonawcę

  • Autor: UM Warszawa
  • 30 mar 2023 10:57
Modernizacja Marszałkowskiej: miasto wybrało już wykonawcę
Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym. fot. ZDM Warszawa

Nowa droga dla rowerów, ponad 60 nowych drzew, wyremontowany chodnik - to niektóre ze zmian, jakie przejdzie ul. Marszałkowska w Warszawie. Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg.

REKLAMA

  • Wybrano wykonawcę modernizacji ul. Marszałkowskiej. 
  • Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Balzola.
  • W ramach prac zmieni się układ jezdni, remont przejdzie chodnik, powstanie droga dla rowerów oraz pojawią się 63 nowe drzewa.
  • Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym – wraz ze zmianami na samym placu, informuje UM Warszawa. Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zmienić układ jezdni, wyremontować chodnik, uporządkować parkowanie, wybudować drogę dla rowerów i posadzić 63 drzewa. Koszt modernizacji to ponad 8 mln zł. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Inwestycja wpisuje się w projekt znany jako Nowe Centrum Warszawy, zapoczątkowany przez prezydenta m.st. Warszawy. Pierwsze efekty prac można oglądać w al. Jana Pawła II, której centralny odcinek – po przebudowie w 2020 r. – zyskał zupełnie nowy wygląd. Natomiast w 2021 i 2022 r. roku poprawiona została estetyka i funkcjonalność ronda Dmowskiego. Teraz czas na Marszałkowską.

Już w przyszłym roku rowerzyści będą mogli komfortowo przejechać od pl. Bankowego do Królewskiej, kierowcy skorzystają z uporządkowanych miejsc parkingowych, a piesi z wyremontowanych chodników. Zwieńczeniem zmian będzie oczywiście zieleń – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich zgłosiło się 8 przedsiębiorstw. Ich oferty mieściły się w przedziale od ponad 8,2 mln do prawie 12,7 mln zł. Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Balzola – za wykonanie prac otrzyma 8 232 480,55 zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 240 dni na przeprowadzenie prac.

Metamorfoza Marszałkowskiej: pierwsze zmiany już są

Pierwsze zmiany ul. Marszałkowska już przeszła – po jej zachodniej stronie, wzdłuż pl. Defilad, powstała droga dla rowerów, wyremontowany został chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. Pojawiło się również więcej zieleni – w postaci 34 drzew (lipy srebrzyste „Varsaviensis”) oraz licznych krzewów i bylin. Niedawno remont przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie przesunięto, skrócono i zainstalowano sygnalizację na przejściu dla pieszych – jednym z najbardziej niebezpiecznych w centrum.

Kolejnym krokiem będzie przebudowa Marszałkowskiej – na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej. Powstaną tu drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej przez pl. Bankowy, aż do al. Solidarności będzie przebudowany jako pierwszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie