REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja zabytkowej kaplicy i plebani. Powstanie obiekt muzealno-kulturalny

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2021 16:53
Modernizacja zabytkowej kaplicy i plebani. Powstanie obiekt muzealno-kulturalny
Zabytkowa dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych zostanie zrewitalizowana. fot. Shutterstock

Zabytkowa dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych zostanie zrewitalizowana. Planowane jest odtworzenie wyglądu obiektu sprzed stu lat. Prace modernizacyjne dawnej kaplicy i plebanii będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

REKLAMA

  • Zrujnowana dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych (Małopolskie) zostanie wyremontowana i przystosowana do funkcji muzealno-kulturalnych.
  • Jak poinformował dziennikarzy w piątek wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, przygotowywana rewitalizacja obejmie zabytkowy budynek dworu, w którym w 1917 r. siostry Urszulanki urządziły kaplicę i plebanię, a także przyległy teren.

Wójt zadeklarował, że inwestycja w Koszycach Małych mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku i zakończyć w cyklu dwuletnim. Planowane jest odtworzenie wyglądu obiektu sprzed stu lat. Prace modernizacyjne dawnej kaplicy i plebanii będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Chcemy, aby obiekt, który będzie przeznaczony na cele muzealno - kulturalne, służył przede wszystkim mieszkańcom Koszyc Małych, gminy Tarnów, ale i regionu tarnowskiego, a nawet Małopolski" - zapowiedział Kozioł.

Koncepcja zagospodarowania terenu i samego zabytkowego dworu powstaje w konsultacji z mieszkańcami. Koszt zadania wyniesie kilka milionów zł - dokładna kwota nie jest znana, ponieważ nie powstał jeszcze szczegółowy kosztorys. W sumie gmina Tarnów pozyskała z "Polskiego Ładu" 5 mln zł na trzy inwestycje o charakterze kulturalno-rekreacyjnym.

Dwór w Koszycach Małych powstał na przełomie XIX i XX w. na zlecenie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 r. obiekt zakupiły siostry Urszulanki, urządzając tam niewielki klasztor, nazywany Małym Domkiem. Przebudowano wówczas istniejący w dworku żydowski dom modlitwy na kaplicę z sygnaturką. W 1983 r. zlikwidowano klasztor, zamieniając go na mieszkania socjalne gminy Tarnów. W pobliżu dworu znajdują się także zabytkowa murowana obora i dwupiętrowy budynek podworski.

Budynek danego spichlerza należy obecnie do Urszulanek; kaplicę znajdującą się w dawnym dworze przejęła gmina Tarnów. W ostatnich latach obiekty te zrujnowały pożary.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie