×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza

  • Autor: Zachęta
  • 27 maj 2014 11:12
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Proj. Joanna Sowula
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
Monument - architektura Adolfa Szyszko-Bohusza

Wystawa Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza, związana z prezentacją w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji, dotyka zagadnienia mitotwórczego potencjału architektury. Szyszko-Bohusz, dawny legionista związany z Józefem Piłsudskim, jako architekt władzy projektował monumenty: budowle, które miały stać się pomnikami epoki, wyrażać ducha odrodzonego państwa, ożywiać jego chwalebną historię, ale także świadczyć o dobrobycie i postępie poprzez efektowne zlecenia realizowane dla ówczesnych elit politycznych i finansowych.

REKLAMA

Adolf Szyszko-Bohusz (1883–1948) pozostaje jednym z najważniejszych polskich architektów pierwszej połowy XX wieku, piastującym najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje II Rzeczpospolitej. Nadany mu przez współczesnych złośliwy przydomek Adolf „Wszystko” Bohusz wiele mówi o wszechstronności, umiejętności godzenia kilku ról i prominentnej pozycji tego wybitnego projektanta. Związany był z Krakowem, gdzie od 1916 roku kierował odbudową zamku na Wawelu (historyczne symulakrum wnętrz wawelskich do dziś tworzy sugestywną iluzję, że mamy do czynienia z autentycznym wystrojem królewskiej rezydencji) i gdzie pozostawił budynki-ikony: neoklasyczny Gmach Pocztowej Kasy Oszczędności, modernistyczny i wciąż (!) kontrowersyjny Gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks przy Rynku Głównym czy przywołujący na myśl estetykę Bauhausu Dom Plastyków. Jego projekty i realizacje dotyczą jednak całego obszaru ówczesnej Rzeczpospolitej (jako kierownik odbudowy Zamku Królewskiego i Łazienek działał też w Warszawie). Szyszko-Bohusz to architekt spektaklu — projektował m.in. oprawy oficjalnych państwowych uroczystości, a także mauzolea i monumentalne zespoły, w których zręcznie reżyserował przestrzeń reprezentacji (jak w przypadku wizji wawelskiego Panteonu).

Wystawa prezentuje różne sposoby budowania państwowego mitu: poprzez celebrację śmierci i kreację kultu Piłsudskiego (szczególne znaczenie ma tu projekt baldachimu nad kryptą mieszczącą pochówek Marszałka), poszukiwanie form stylowych i „znaków graficznych” będących próbą definicji tożsamości kulturowej i ambicji młodego państwa (również w postaci polityki kolonialnej wobec tzw. Kresów) oraz wykorzystanie jako „kostiumu stylowego” służącego nowej władzy modnego w latach trzydziestych XX wieku modernizmu. Przedstawione są oryginalne rysunki i faksymile projektów architekta, a także makiety niezrealizowanych lub przebudowanych budynków, w tym dwie (Panteonu na Wawelu i konkursowego projektu Świątyni Opatrzności Bożej) wykonane specjalnie na tę wystawę.

Ekspozycja może stanowić rozbudowany komentarz do pokazu Figury niemożliwe w Pawilonie Polskim w ramach 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, przygotowany przez zespół kuratorski Instytutu Architektury oraz w oprawie artystycznej Jakuba Woynarowskiego.

Pierwsza odsłona wystawy pt. Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie w dniach 23.10.2013–23.02.2014.

Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza 17.06–24.08.2014
organizatorzy: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Instytut Architektury
kuratorzy: Instytut Architektury (Michał Wiśniewski, Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Agata Wiśniewska)
aranżacja: JEMS Architekci, współpraca: Agata Wiśniewska
grafika: Joanna Sowula
makiety: Jakub Suszek/Atelier La Scala

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie