REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Monument „To B remembered” stanął nieopodal byłego obozu Birkenau

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2017 14:26
Monument „To B remembered” stanął nieopodal byłego obozu Birkenau
Fot. unsplash

Monument "To B remembered" stanął przy budynku centrum obsługi turystów nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau – poinformowała gmina Oświęcim. Statuę przygotował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski według projektu francuskiej artystki Michele Deodat.

REKLAMA

- Rzeźba przedstawia odwróconą literę B z napisu "Arbeit macht frei", który znajduje się nad bramą główną obozu Auschwitz. Na monumencie znajduje się inskrypcja w języku angielskim, która podkreśla odwagę i opór więźniów oraz jest przesłaniem dla przyszłych pokoleń: "Pamiętajcie: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani - nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija" - podały służby prasowe gminy.

Statuę przygotował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski według projektu francuskiej artystki Michele Deotat. Wykonali ją w 2013 r. uczniowie szkoły zawodowej Volkswagena z Hannoweru. Monument widzieli już m.in. mieszkańcy Berlina, Paryża i Brukseli. W Brzezince będzie prezentowany przez pół roku. Później trafi do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Brama główna w byłym obozie Auschwitz I jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Napis nad nią - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym) - wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 r. przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. To najstarsza organizacja więźniarska. Do jej zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu.

Centrum obsługi turystów w Brzezince położone jest ok. 100 m od historycznej bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W budynku zobaczyć można m.in. wystawę poświęconą historii podobozu Auschwitz III-Monowitz, utworzonego przy budowanych przez Niemców zakładach chemicznych. Przygotowała ją Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie