REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Mozaika łódzkiego Horteksu trafi na wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa

  • Autor: UM Łódź
  • 08 paź 2021 09:31
Mozaika łódzkiego Horteksu trafi na wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Mozaika łódzkiego Horteksu trafi na wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa, fot. UMŁ

Artystyczna mozaika z motywem płatka śniegu, która zdobiła jedną ze ścian powstałej w latach 70. XX w. kawiarni „Hortex” przy łódzkim pasażu im. Schillera, trafi na wystawę.

REKLAMA

Kilka lat temu, podczas remontu „Hort Caffe”, które przejęło lokal po „Horteksie”, mozaika będącą dziełem łódzkiego artysty Zbigniewa Władyki została z kawiarni zdemontowana. Wylądowała na pobliskim trawniku, gdzie niszczała pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Teraz, po dokonaniu niezbędnych renowacji, trafi do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie stanie się elementem powstającej tam nowej wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna”. Jej główną osią będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową. 

Ekspozycja rozplanowana na trzech kondygnacjach Białej Fabryki będzie osnuta wokół trzech wątków tematycznych, takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz moda i wzornictwo. Właśnie w tej ostatniej będzie można podziwiać mozaikę Zbigniewa Władyki.

Miejsce po dziele na ścianie dawnego „Horteksu” nie pozostanie jednak puste. W ramach Łódź Design Festival organizatorzy tego wydarzenia wraz z firmą Ceramika Paradyż ogłoszą konkurs na projekt nowego architektonicznego obiektu, który zastąpi ten detal.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie