REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 lis 2017 11:03
Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury
DKKadr fot. mat. prasowe Wienerberger
Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury
Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury
Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury
Mozaika na elewacji symbolizuje społeczną rolę domu kultury

Na warszawskim Mokotowie powstał budynek, którego elewacja wyróżnia się na tle innych. Nowa siedziba Domu Kultury Kadr, zaprojektowana przez architektów z pracowni Projekt Samograj, ma cztery kondygnacje nadziemne, które pomieszczą m.in. strefę rozrywkową z nowoczesną salą widowiskową, strefę pracy, gdzie zlokalizowane będą różne pracownie i warsztaty oraz strefę tańca i sportu.

REKLAMA

Nowy budynek Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie jest budynkiem wyjątkowym, nie tylko dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, lecz przede wszystkim ze względu na swój niezwykły wygląd. W konstrukcji zlokalizowanej pomiędzy typowymi, wielkopłytowymi mokotowskimi blokami, architekci przemycili niestandardową kompozycję elewacji. Całość ułożona będzie z czarnego, matowego klinkieru, materiału nawiązującego do zabudowy Służewca Przemysłowego, gdzie dawnej stały budynki fabryczne z modułowymi elewacjami z cegły. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cegła klinkierowa zostanie ułożona w sposób rzadko spotykany w polskiej architekturze użytkowej, tj. w wystające z elewacji wzory.

W projekt zostało również wplecione przetworzone logo Domu Kultury, którego częścią są „kadrujące” dłonie. Na fasadzie budynku znajdą się zatem różnokolorowe dłonie, ułożone z cegły klinkierowej, która niczym „piksel” architektoniczny doskonale nadaje się do stworzenia płaskorzeźby lub obrazu na elewacji.

- Symbol dłoni kadrujących kompozycję znajdował się w logo Domu Kultury, […] od siebie dodaliśmy to, że to mogą być dłonie różnych osób w różnym wieku - dorosłego, dziecka, kobiety, mężczyzny, seniora. Mozaika na elewacji ma symbolizować społeczną rolę domu kultury, jako miejsca integracji - mówi Małgorzata Dąbrowska-Graj i Tomasz Graj z pracowni Projekt Samograj.

Architekci podkreślają również trwałość materiału, jego żywotność i ogrom możliwości, które wynikają z unifikacji wymiarów. Ceramiczna cegła klinkierowa jest dobrym materiałem dla tego typu użytkowych elewacji, gdyż koszt utrzymania fasady jest optymalizowany, a dodatkowo budynek jest reprezentatywny i wygląda ponadczasowo. - Cegła jest uniwersalna. Jej kształt, rozmiar i faktura niesie ze sobą dużo przekazu, nastroju. Te informacje są zapisane w każdym z nas, jako archetyp - podsumowuje Małgorzata Dąbrowska-Graj.

Projekt: Projekt Samograj & UNI Sp. z o. o.
Wykonawca elewacji: F.B.I. Tasbud S.A.
Obiekt: użyteczności publicznej – dom kultury KADR
Lokalizacja: ul. Rzymowskiego 32, Warszawa
Ukończenie inwestycji/oddanie do użytku: 2016/2017
Przeznaczenie budynku: dom kultury
Powierzchnia użytkowa budynku: 5072,10 mkw. (łącznie z parkingiem podziemnym)

Powierzchnia elewacji: 930,2 mkw.
Produkt: cegła klinkierowa Matrix oraz Pomerania, Silesja, Karpatia (wstawki), a także Porotherm 18.8, Porotherm 8

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie