REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Multiekologiczny V.Offices z kamieniem węgielnym

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 paź 2017 14:40
Multiekologiczny V.Offices z kamieniem węgielnym
fot. materiały prasowe

17 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod V.Offices - najbardziej ekologicznego biurowca w Europie Środkowo-Wschodniej. Obiekt zlokalizowany przy al. 29 Listopada 20 ma być gotowy za półtora roku. Inwestorem jest AFI Europe Polska, za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Iliard, zaś Warbud został generalnym wykonawcą.

REKLAMA

- Nazwa V. Offices odzwierciedla bryłę budynku przypominającą kształtem literę „V”. To także nawiązanie do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very” pod każdym względem: proekologicznych rozwiązań, lokalizacji, elastyczności powierzchni, lokalizacji – wyjaśnia prezes AFI Europe Poland Sebastian Kieć.

V.Offices już na etapie projektowym uzyskał certyfikat BREAAM na poziomie „Outstanding”. Wynik 90,57 proc. to najwyższa ocena w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. - Osiągnięcie wysokiej oceny w certyfikacji BREEAM pokazuje, że jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, które ma szansę wyznaczać nowy kierunek projektowania i nowe standardy w Polsce. Otrzymanie już na etapie projektowym tak wysokiej noty pokazuje, że mamy do czynienia z wyjątkowym przedsięwzięciem. Słowa uznania dla inwestora za dużą otwartość przy realizacji tego projektu. Gratuluję też naszemu zespołowi, który podszedł niezwykle kreatywnie do wyzwania, tworząc wyjątkowo przemyślane rozwiązania. Wierzę, że docenią je także przyszli najemcy i użytkownicy. Cieszę się również, że tak ekologiczna inwestycja powstaje właśnie Krakowie, mieście dla którego ekologia to kluczowy czynnik. - podkreśla Łukasz Koziana, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard, odpowiedzialnej za projekt.

Starania te już zostały docenione. Inwestycja podczas 7. edycji Green Building Symposium w Warszawie otrzymała wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. 

Dużo punków do certyfikatu udało się uzyskać poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. Istotnym aspektem były wymogi wynikające z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także troska o czystość powietrza.- Ponadstandardowym elementem wyróżniającym V.Offices jako budynek zrównoważony i ekologiczny, jest jego interakcja z najbliższym otoczeniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna w Krakowie jest jakość powietrza, ze względu na częste zjawisko smogu. Wychodząc temu problemowi naprzeciw projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wyjątkowa lokalizacja budynku w centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP ma szansę zmotywować wielu użytkowników budynku do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem. W uzupełnieniu powyższych zalet wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych, co bez wątpienia sprawi, że V.Offices znacząco zmniejszy emisję spalin do atmosfery. Dodatkowo na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku, co z pewnością docenią przyszli użytkownicy. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.

Oprócz niestandardowych rozwiązań inżynieryjnych, systemowych i konstrukcyjnych, także praca pracowni architektonicznej Iliard była innowacyjna. - Powstały dwa , wzajemnie się uzupełniające zespoły. Jeden zajmował się sprawami formalno-prawnymi, czyli koordynowaniem działań i zdobywaniem uzgodnień oraz pozwoleń. Drugi zespół poświęcił się wyłącznie projektowaniu.  Do tego należy dodać bieżącą współpracę z inwestorem, która była bardzo owocna i gładka. Efektem będzie budynek przyjazny środowisku i użytkownikom. – zaznacza Andrzej Gacek z pracowni architektonicznej Iliard, prowadzący projekt.

W budynku lokalizowane mogą być wielofunkcyjne zespoły wydzielonych przestrzeni przeznaczonych dla firm, instytucji, oraz podmiotów gospodarczych realizujących złożone funkcje w zakresie koncentracji usług publicznych i komercyjnych oraz koncentracji działalności gospodarczej. Przewiduje się wyposażenie w usługi towarzyszące tj. usługi gastronomii, sale konferencyjne, obiekty recepcyjne, obiekty handlowe (przy powierzchni sprzedaży nie przekraczającej 2000 mkw.) lub inne usługi związane z realizacją funkcji podstawowej. Program funkcjonalny stwarza możliwość swobodnej aranżacji od dużych przestrzeni wspólnych po system komórkowy. Zarówno dla projektantów jak i inwestora kluczowe jest utrzymanie wysokiej oceny certyfikacji BREEAM także po zakończeniu inwestycji, gdyż obecny certyfikat obejmuje etap projektowy.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie