×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mural i park kieszonkowy. Poznańskie Jeżyce z nowymi akcentami

  • Autor: www.poznan.pl
  • 04 lip 2022 09:42
  • Aktualizacja: 04 lip 2022 09:43
Mural i park kieszonkowy. Poznańskie Jeżyce z nowymi akcentami
Na poznańskich Jeżycach powstał nowy skwer, fot. www.poznan.pl

W ramach poznańskiego programu "Zasadzka na fyrtle", w miejscu nielegalnego parkingu na Jeżycach powstał nowy park kieszonkowy. W jego sąsiedztwie, na ścianie kamienicy, artystka Dorota Piechocińska namalowała mural.

REKLAMA

  • Mieszkańcy Jeżyc zyskali nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także  widokiem na charakterystyczny mural.
  • Skwer powstał przy współpracy z radą osiedla w ramach miejskiego programu "Zasadzka na fyrtle".
  • Wcześniej na tym terenie znajdował się nielegalny parking.

Skwer przy ul. Jeżyckiej 36 - o powierzchni 200 mkw - został zrekultywowany, dzięki czemu stał się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców. Zaprojektowano tam centralny plac, którego kształt podkreślają łukowate ławki. Wokół niego znajdują się rabaty. Od strony muralu został on otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo, nowych podkładów kolejowych. Rozwiązanie to pozwala chronić zieleń przed zadeptywaniem, a także tworzy dodatkowe miejsca siedzące.

- Nowy skwer na Jeżycach to jeden z przykładów systemowych działań Miasta, w ramach których odzyskujemy lub wprowadzamy zieleń w przestrzeń śródmieścia, gdzie dominuje gęsta zabudowa. W planach mamy kolejne tego typu realizacje - na Łazarzu, Wildzie i ponownie na Jeżycach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Mieszkańcy Jeżyc zyskali nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także  widokiem na charakterystyczny mural, fot. www.poznan.pl
Mieszkańcy Jeżyc zyskali nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także widokiem na charakterystyczny mural, fot. www.poznan.pl

W nowym parku kieszonkowym posadzono drzewa owocowe - jabłonie w odmianie 'James Grieve'. Plac od strony ulicy został oddzielony trzcinnikiem ostroklapowym. Obok znalazło się miejsce dla kwitnących rabat z różą 'Marathon', uzupełnionych szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, rozplenicą 'Hameln' i szafirkiem armeńskim. Rabaty znajdują się również z drugiej strony placu - przy ścianie kamienicy. Tam jednak zostały one uzupełnione o budleję Dawida, kosodrzewinę 'Pumilio', jeżówki, rozchodnik okazały, gaurę i perowskię. Rośliny zostały specjalne dobrane do miejskich warunków i sprawdziły się już w innych lokalizacjach.

Kwiaty są atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów - zapylaczy oraz motyli. Dla nich zaprojektowano także specjalne domki. Nie zapomniano również o zbiorniku umożliwiającym gromadzenie wody deszczowej z sąsiedniego dachu kamienicy.

- Współpraca przy tej realizacji przebiegła bardzo sprawnie. Dziękuję za to zarówno Miastu, jak i autorce projektu muralu - dodał Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce. 

"Zasadzka na fyrtle"

Poznań od kilku lat wprowadza zieleń w miejską przestrzeń. W ramach I etapu projektu "Zasadzka na fyrtle - program tworzenia lokalnych skwerów w śródmieściu" zaniedbane tereny na Wildzie wzbogaciły się o ścieżki z nawierzchni mineralnych, nowe nasadzenia, ławki czy stojaki na rowery. Dzięki temu mieszkańcy zyskali parki kieszonkowe. W ten sposób zrewaloryzowano już skwery: przy ul. Roboczej, u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego oraz przy ul. Traugutta, gdzie oprócz ścieżek, zieleni i ławek pojawiły się także domki dla owadów. 

Kwiaty są atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów - zapylaczy oraz motyli. Dla nich zaprojektowano także specjalne domki, fot. www.poznan.pl
Kwiaty są atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów - zapylaczy oraz motyli. Dla nich zaprojektowano także specjalne domki, fot. www.poznan.pl

- "Zasadzka na fyrtle"  to przedsięwzięcie mające na celu zagospodarowanie tych przestrzeni, które nie służą mieszkańcom. Chodzi o to by te tereny - często traktowane jako mało użyteczne, wykorzystywane niejednokrotnie jako parkingi - zaaranżować pod funkcje szczególnie potrzebne w mocno zurbanizowanym śródmieściu. Tutaj każdy metr kwadratowy jest na wagę złota - mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Ideę programu, a dokładnie realizacje skwerów na Wildzie, doceniło w tym roku Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu, przyznając Miastu I nagrodę w konkursie na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce". 

Program "Zasadzka na Fyrtle" jest częścią tzw. zielonej rewitalizacji, która polega na łączeniu tradycyjnych społeczno-ekonomicznych i urbanistycznych celów z wzbogacaniem przestrzeni publicznych o wysokiej jakości zieleń miejską. Idea ta może być wdrażana w życie w różnych formach i skalach: od dużych śródmiejskich projektów inwestycyjnych poprzez lokalne skwery i zieleń aż po sąsiedzkie przestrzenie podwórek kamienic. Ważnym elementem wspomagającym zieloną rewitalizację są wszelkiego rodzaju rozwiązania oparte na przyrodzie. Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które prowadzi obecnie kolejne podobne przedsięwzięcia, skupiające się na zagospodarowaniu zaniedbanych działek, nieużytkowanych, lub służących jako nielegalne parkingi. Rozstrzygany jest przetarg na wykonawcę robót skweru przy ul. Łukaszewicza/Dmowskiego. Trwają prace projektowe skweru przy ul. Norwida, a także ul. Gdańskiej. Co więcej, w planach jest również powstanie lasu lub parku kieszonkowego na niedostępnej obecnie dla mieszkańców działce przy ul.Chłodnej. 

Poeci, bimba, rowery, jeże i jerzyki 

Wypoczywający na nowym skwerze na Jeżycach mogą cieszyć się niezwykłym widokiem. W zeszłym roku na ścianie budynku przy ul. Jeżyckiej 36 namalowano charakterystyczne dzieło. 

- Mural powstał w ramach projektu "Fyrtle", w którym - wraz z kolektywem ILU NAS JEST - przygotowaliśmy 42 ilustracje, będące wizytówką każdego poznańskiego osiedla. Jeżycki mural powstał w drodze konsultacji społecznych, ponieważ chcieliśmy, żeby mieszkańcy utożsamiali się z projektem - mówi Dorota Piechocińska, autorka projektu muralu.

Na malowidle uwieczniono symbole osiedla. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic - Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy... zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie