REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mural na cześć 550. rocznicy urodzin Kopernika

  • Autor: uwm.edu.pl
  • 03 sty 2023 14:18
Mural na cześć 550. rocznicy urodzin Kopernika
Tak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uczcił 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, fot. Mateusz Kowalski/uwm.edu.pl/
Mural na cześć 550. rocznicy urodzin Kopernika
Mural na cześć 550. rocznicy urodzin Kopernika

W 2023 roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zmienił wygląd jednego z akademików w Kortowie. Na ścianie domu studenckiego nr 2 pojawił się mural poświęcony największemu polskiemu astronomowi.

REKLAMA

  • Na ścianie akademika Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powstał mural przedstawiający wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma jako studenta UWM.
  • To forma uczczenia 550. rocznicy narodzin naukowca.

Mural nawiązujący do postaci Mikołaja Kopernika powstał dość szybko. Inspiracja przyszła z otoczenia.

– W związku z tym, że znany nam obecnie wizerunek Kopernika możemy opierać jedynie na trzech obrazach olejnych z XVI wieku, nasza XXI-wieczna wersja jest ich całkowitym przeciwieństwem – przyznaje autorka projektu, Małgorzata Śpiewak. – Chcieliśmy, aby wizja kortowskiego Kopernika była przedstawiona w sposób jak najbardziej przyjazny studentom, bo to przecież oni tworzą charakter Kortowa, dlatego też stylistyka muralu związana jest z motywem radości i zabawy.

A skoro o radości mowa, to z efektu zadowolony jest pomysłodawca uczynienia ze ściany DS 2 miejsca dla artystycznego hołdu Kopernikowi, czyli kanclerz UWM, Bogusław Stec.

 – To mała rzecz, ale cieszy – przyznał w rozmowie z Radiem UWM FM. – Cieszy nie tylko dlatego, że jest pierwszy i piękny, ale także dlatego, że zaprojektowała go absolwentka Wydziału Sztuki UWM i nasza pracownica.

Jak zapowiada Bogusław Stec, podobnych murali ma się w Kortowie pojawić więcej. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się stworzyć przynajmniej dwa nowe – zaznaczył kanclerz.

Autorka muralu, Małgorzata Śpiewak, od niedawna pracuje w Dziale Marketingu UWM. Z wielkim astronomem łączy ją zainteresowanie ciałami niebieskimi. Na swoim koncie ma m.in. projekt artystyczny, którego motywem przewodnim był Księżyc. Zainspirowana jego fazami i nieoczywistością wpływu, jaki na nas wywiera, przygotowała 365 plakatów techniką druku pigmentowego. Wybrane prace od wiosny można oglądać w Galerii Rektorskiej UWM.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie