×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mural na elewacji domu handlowego Wokulski w centrum Bielska-Białej

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2018 16:37
  • Aktualizacja: 05 wrz 2018 16:39
fot. pixabay.com

Wielkoformatowa realizacja malarska, przedstawiająca walczące ze sobą orła i węża, powstaje na elewacji domu handlowego Wokulski w ścisłym centrum Bielska-Białej. Tworzy go warszawski artysta działający pod pseudonimem Swanski – podała Galeria Bielska BWA.

REKLAMA

"Nowy mural jest dziełem w przestrzeni miasta, które powstało dzięki piątej już edycji projektu +oBBraz miasta+, realizowanego wspólnie przez miejska Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej. Artysta rozpoczął pracę w minioną sobotę i chce ją zakończyć 9 września" - poinformowała kurator projektu Justyna Łabądź.

Jak powiedziała, artysta przedstawiając walczące ze sobą zwierzęta - orła i węża (orientalnego smoka) - zwraca uwagę na prawa przyrody, które mają bezpośrednie przełożenie na ludzkie relacje. "W świecie ludzi, tak samo jak w świecie zwierząt, trwa nieustanna walka; silniejszy najczęściej wygrywa, a każdy z procesów zatacza koło, sprawiając, że mimo kotłowaniny i pozornego chaosu wszystko odbywa się w stałym porządku świata. Poprzez mural Swanski przypomina o siłach Matki Ziemi i naszych związkach z nią" - wyjaśniła Łabądź.

Kurator dodała, że artysta tworzy mural dla Bielska-Białej w charakterystycznym dla siebie stylu, którym odwołuje się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu. "To kolejna realizacja tego artysty w jego autorskim cyklu murali, które zatytułował +Gąszcz"" - dodała.

Ideą projektu "oBBraz miasta", realizowanego od 2014 r., jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej o dzieła stworzone przez uznanych artystów. Dotychczas zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym osiem murali. Są to: "Pasterz" projektu Etnograff, "Sowa" Turbosa, "Sztuka dla lepszego życia" Izabeli Ołdak, "Frasunek" Marcina Malika Malickiego, "Koronka" NeSpoon, "Kozica" Ilony Krieser, "Noc Świętojańska" Natalii Rak oraz "Blue Monday" Mateusza Gapskiego "Bezeta".

Paweł Swanski jest malarzem, grafikiem, ilustratorem, autorem animacji i teledysków. Urodził się w 1980 r. w Warszawie. Należy do tzw. pokolenia transformacji. "Pomimo młodego wieku jest już uznanym w kraju i za granicą artystą wielu form, kojarzonym z +urban culture+ i odnoszącym pierwsze sukcesy na aukcjach sztuki współczesnej. Jego dzieła często komentują i dokumentują otaczającą rzeczywistość" - poinformowała Justyna Łabądź.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie