REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mural ozdobił ścianę Zakładu Karnego. Dzięki artyście zamieniła się w architektoniczną bramę

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 24 sie 2018 11:49
Mural ozdobił ścianę Zakładu Karnego. Dzięki artyście zamieniła się w architektoniczną bramę
fot. mat. UM Bydgoszcz

Ukończone zostały prace nad muralem w bydgoskim Starym Fordonie. Efektowne malowidło projektu Tomasza Pobiedzińskiego ozdobiło ścianę Zakładu Karnego, która dzięki artyście zamieniła się w architektoniczną bramę.

REKLAMA

W ubiegłym roku ogłoszony został konkurs na nowy mural w Starym Fordonie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektowanie muralu, którego kompozycja, ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta, podkreślać będzie charakter miejsca oraz nawiązywać do historycznej architektury. Należało też  uwzględnić kontekst przestrzenny oraz dopasować kompozycję do osi widokowej panoramy przy wjeździe do miasta - podaje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Do konkursu zgłosiło się dziewiętnaście podmiotów. Komisja Konkursowa wskazała projekt pt. „Brama/Gate” Tomasza Pobiedzińskiego z Poznania. Projekt został doceniony przez jurorów za to, że wykorzystując konwencję malarstwa iluzjonistycznego, w sposób subtelny zmienia panoramę od strony rzeki – pusta, płaska powierzchnia ściany Zakłady Karnego zmienia się w architektoniczną bramę.

Forma bramy ma swoją symbolikę – zaprasza do wnętrza miasta, do jego poznania, do doznawania nowych wrażeń i zdobywania doświadczeń. Łacińska sentencja na fryzie niesie dodatkową treść: BONUS INTRA, MELIOR EXI, czyli: „Dobrym wejdź, lepszym wyjdź.”

Idea bramy wpisuje się w kontekst miejsca, tworząc z zaistniałą przestrzenią spójną kolorystycznie kompozycję. Brama zaskakuje, ale jednocześnie stanowi przedłużenie bryły kościoła.

Kolorystycznie jest spójna z otoczeniem, potraktowana  w malarski sposób z użyciem światłocienia stwarza nową jakość.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie