REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mural upamiętniający Gabriela Narutowicza wieńczy ścianę szkoły w Częstochowie

  • Autor: PAP
  • 28 paź 2022 12:53
Mural upamiętniający Gabriela Narutowicza wieńczy ścianę szkoły w Częstochowie
Na elewacji szkoły w Częstochowie odsłonięto mural upamiętniający prezydenta Gabriela Narutowicza w roku 100-lecia jego śmierci. fot. Shutterstock

Na elewacji szkoły w Częstochowie odsłonięto mural upamiętniający prezydenta Gabriela Narutowicza w roku 100-lecia jego śmierci.

REKLAMA

  • Na elewacji Szkoły Podstawowej 22 w Częstochowie, której patronuje pierwszy prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej Gabriel Narutowicz, odsłonięto mural z jego wizerunkiem.
  • Autorem malowidła jest znany w mieście artysta Michał Błach.

Jak podał w piątek Urząd Miasta, mural powstał na odnowionej i ocieplonej elewacji częstochowskiej szkoły. Autorem malowidła jest znany w mieście artysta Michał Błach, który m.in. namalował Świteziankę na ścianie jednego z bloków przy ul. Goszczyńskiego oraz klucz wiolinowy na wieżowcu sąsiadującym z Filharmonią Częstochowską.

W ceremonii odsłonięcia muralu wziął udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który podkreślił znaczenie tej uroczystości jako elementu uczczenia okrągłej rocznicy śmierci Gabriela Narutowicza. Mówił też o dokonaniach, obywatelskiej postawie oraz przywiązaniu do demokracji, jakie cechowały patrona częstochowskiej podstawówki. Uczniowie przedstawili dedykowany Narutowiczowi spektakl.

9 grudnia 1922 r. Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej w 1918 r. Polski. Sprawował ten urząd zaledwie kilka dni - 16 grudnia został zastrzelony w stołecznej Zachęcie przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości Gabriel Narutowicz mieszkał w Szwajcarii. W kraju czekało go aresztowanie za działalność niepodległościową. Był inżynierem hydrotechnikiem, współtwórcą wielu elektrowni wodnych w Szwajcarii i innych państwach Europy. W odrodzonej Polsce był m.in. ministrem robót publicznych.

Częstochowska szkoła podstawowa, której patronuje Gabriel Narutowicz, przeszła ostatnio termomodernizację, której zwieńczeniem jest mural na ścianie budynku. Warta ponad 1,1 mln zł inwestycja była współfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie