×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Mural wyróżnikiem nowej inwestycji. Deweloper ogłosił konkurs

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 lip 2018 14:10
fot. pixabay.com

Spółka Budlex zaprosiła kilkunastu artystów z całej Polski do udziału w konkursie na projekt muralu oraz form przestrzennych, które będą spójnym wyróżnikiem nowej inwestycji powstającej w Toruniu przy ul. Targowej.

REKLAMA

 - Murale, malowidła naścienne urozmaicają każdą przestrzeń, wykonane przez artystów nadają im miano dzieł sztuki, które jak mawiał Picasso – oczyszczają duszę z warstwy kurzu – mówi Michał Koślacz, prezes zarządu spółki Budlex. - Na tym nam zależy, na stworzeniu osiedla pełnego kolorów, radości, pozytywnej energii, miejsca wyróżniającego się swą formą i stylistyką. Nie chcemy tworzyć niczego nadętego stąd pomysł na wykorzystanie murali, które z natury rzeczy mają luźniejszy charakter i mogą się mocno różnić od obrazów spotykanych często na starych budynkach. Dlatego też koncepcja zaproszenia do konkursu artystów, którzy tworzą na ścianach geometryczne, a tym samym neutralne formy, niezabarwione ideologią. Projekt ma budzić pozytywne emocje.

Sam pomysł wprowadzenia sztuki w obszar osiedla mieszkaniowego nie jest czymś nowym, takie koncepcje rodziły się w głowach nie tylko architektów ale i deweloperów wiele lat temu. Niewiele firm jednak decyduje się na takie przedsięwzięcia, z pewnością to toruńskie jest pierwszym takim projektem w regionie. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do podnoszenia jakości otaczającej nas przestrzeni miejskiej – mówi Koślacz.

Celem ogłoszonego przez Budlex konkursu jest wyłonienie projektu nie tylko spójnego z ideą osiedla ale przede wszystkim wartościowego artystycznie, stąd do jury zaproszono projektanta budynków Jolantę Domżał a także fachowców w tej dziedzinie tj. prof. Pawła Lewandowskiego – Palle z Katedry Malarstwa Architektonicznego ASP we Wrocławiu oraz Wacława Kuczmę, artystę, dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

- Wszystkie przedsięwzięcia w obszarze sztuk plastycznych związanych z malarstwem ściennym, ze sztuką w przestrzeni publicznej są niezwykle cenne – mówi prof. Paweł Lewandowski - Palle. - Są istotnym elementem godnego życia, także w kolorze, choć nie bardzo wierzę w to, że doczekamy fenomenu antycznej Grecji, z jej najbardziej kolorową architekturą! Humanizacja przestrzeni człowieka elementami sztuki pozostaje nadal wyzwaniem. Toruńska inicjatywa ulokowana w formułę ogólnopolskiego konkursu niesie szanse uzyskania satysfakcjonujących walorów estetycznych, realizacji malarstwa ściennego wysokiej jakości standardów estetycznych jak i funkcjonalnych.

- Pomysł Spółki Budlex zakładający wprowadzenie do przestrzeni budowanego osiedla mieszkaniowego elementów malarstwa ściennego oraz innych form kształtujących otoczenie jest wyjątkowy.– mówi Wacław Kuczma, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej. - Zasługuje na szczególne zainteresowanie artystów i przyszłych mieszkańców osiedla. Budowane jest osiedle, które zapewni nie tylko miejsce bytu fizycznego, ale w dużej mierze będzie kształtować i promować pozytywne emocje estetyczne, duchowe. Wreszcie znaleźli się ludzie, dla których codzienne życie jest nie tylko zmaterializowaną przygodą, ale w dużym stopniu także wartością podnoszącą jakość istnienia w prywatnej i publicznej przestrzeni. Osiedle ma okazję zaistnieć jako miejsce o wysokiej wartości architektonicznej oraz metafizycznej. Zaczyna się epoka odchodzenia od  "sypialnianego" charakteru osiedli mieszkaniowych na rzecz przestrzeni przyjaznych, estetycznych, skłaniających do wyzwolenia emocji i satysfakcji obcowania z formą zapewniającą wysoki standard życia.

Budlex wysłał zaproszenia do kilkunastu artystów z całej Polski, a przede wszystkim do toruńskich. - Oczekujemy od nich projektu, który pojawi się na elewacjach 6 budynków projektowanego osiedla, po zmniejszeniu lub wyborze fragmentu także w klatkach schodowych i garażu. – mówi Michał Koślacz. - Oprócz tego liczymy na pomysły małej architektury, form przestrzennych, które będą mogły uzupełniać przestrzeń wokół budynków, tak by osiedle tworzyło harmonijną, intrygującą całość, przyjazną dla jego mieszkańców.

Projekty murali mogą powstawać do 22 sierpnia, tego dnia mija termin nadsyłania prac. Obrady jury zaplanowano kilka dni później a ogłoszenie wyniku konkursu 30 sierpnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie