×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Murale Ewy Doroszenko w przestrzeni miejskiej na warszawskiej Białołęce

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 22 lis 2018 14:53
Murale Ewy Doroszenko w przestrzeni miejskiej na warszawskiej Białołęce
fot. mat. pras.
Murale Ewy Doroszenko w przestrzeni miejskiej na warszawskiej Białołęce

„Syrenka i flisacy” to wspólna nazwa dwóch nowych murali, które powstały na warszawskim osiedlu Port Żerań zlokalizowanym przy ul. Jana Kowalczyka w Warszawie. Powstawanie prac malarki Ewy Doroszenko było koordynowane przez Fundację Dom Development City Art. Ukończone właśnie murale to zaledwie część założenia artystycznego, jakie artystka ma zrealizować w nowo powstającej przestrzeni miejskiej.

REKLAMA

Projekt artystyczny „Syrenka i flisacy” bezpośrednio nawiązuje do lokalizacji powstającego osiedla. Urzekająca bliskość wody, tak niecodzienna w przypadku nowo realizowanych osiedli mieszkaniowych, jej symbolika i siła dzięki pomysłowi artystki zostały podkreślone w dwóch nowo powstałych muralach.  Charakterystycznymi elementami dzieł są symbole Warszawy: tytułowa syrenka i flisacy, Wisła i plaże oraz letni zachód słońca. Artystka eksponuje na muralach kręgi wodne, syreni ogon czy nadrzeczny pejzaż. Ewa Doroszenko opracowała swoisty język przekazu, kod graficzny, którego elementy, nawiązujące do modnego teraz malarstwa ściennego lat 60. ubiegłego wieku, składają się w niezwykle charakterystyczne i stwarzające unikalny klimat obrazy.

- Lokalizacja osiedla Port Żerań była dodatkowym bodźcem, który zainspirował nas do podkreślenia uroków tego miejsca przez realizację kolejnych już w dorobku Dom Development i Fundacji Dom Development City Art dzieł. Hołdujemy zasadzie dbałości o nowopowstającą przestrzeń. Tworzymy miejsca o niepowtarzalnym charakterze, które wpisują się i jednocześnie wzbogacają tkankę miejską Warszawy. Prace artystów są wartością samą w sobie, a także atrakcją dla obcujących z nimi mieszkańców naszych osiedli, którzy stają się udziałowcami i beneficjentami wartościowej sztuki miasta. Dzięki takiemu działaniu miejsca, z którymi jesteśmy często związani na długie lata, stają się unikalne. W najbliższych miesiącach poinformujemy o kolejnym dziele Ewy Doroszenko na terenie Portu Żerań – mówi Radosław Bieliński, prezes Fundacji Dom Development City Art.

Murale zapoczątkowują cały cykl prac Ewy Doroszenko na osiedlu Port Żerań. W planie jest powstanie kolejnych murali, obrazów oraz rzeźb w częściach wspólnych inwestycji: wewnątrz klatek schodowych, na elewacjach budynków i otaczającym je terenie.

Przy powstawaniu prac „Syrenka i flisacy” użyto niezwykle trudnej, lecz dającej spektakularne efekty, techniki sgraffito. Jest to jedna z technik dekoracyjnego zdobienia malarstwa ściennego. Jego nazwa, pochodząca od włoskiego słowa graffiare, które oznacza drapać, dokładnie oddaje sposób tworzenia. Znana już w starożytności metoda polega na nakładaniu na siebie co najmniej dwóch warstw tynku różniącego się kolorem. Następnie fragmenty wierzchniej powłoki zostają zeskrobywane, gdy jeszcze się nie utwardziły - odsłaniając pierwszą warstwę. Wykonawcą murali „Syrenka i flisacy” jest Michał Stachyra, również artysta specjalizujący się w malarstwie ściennym, freskach i wspomnianym sgraffito.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie