×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Murale OnkoNadziei powstały w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2022 10:30
  • Aktualizacja: 03 cze 2022 10:31
Murale OnkoNadziei powstały w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie
Murale OnkoNadziei powstały w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, fot. shutterstock

Dwa murale, które mają dawać nadzieję i motywować pacjentów do walki z nowotworem, powstały w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Grafiki są częścią projektu „Mural OnkoNadziei”, za który odpowiada sanockie Stowarzyszenie Sanitas.

REKLAMA

Jak zauważyła Anna Nowakowska, założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi "Sanitas" psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego. Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.

- Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, efektywniej, jest bezcenny. Chcieliśmy podarować pacjentom piękne obrazy, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich nastrój i odsunąć myśli od choroby. Wiem, że chorzy mają tu najlepszą opiekę lekarską, my natomiast pomagamy ich psychice; te murale mają dawać nadzieję i siłę w walce z chorobą nowotworową - zaznaczyła Nowakowska.

W murale zostały wkomponowane dwa cytaty, które są ich myślą przewodnią: "Daj sobie czas" i "Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… nigdy nie trać światła nadziei".

Zdaniem Nowakowskiej wydźwięk tych aforyzmów jest podobny.

- Zdiagnozowany nowotwór, nie powinien powodować rezygnacji z marzeń. W zależności od kondycji psychofizycznej, każdy chory powinien dążyć do nawet najdrobniejszych celów. To naprawdę pomaga w walce z nowotworem; patrzenie w przyszłość z optymizmem i wiara, że szare dni, trudne momenty, kiedyś znikną - zaznaczyła.

Autorem murali jest krakowski artysta malarz Marcin Andruszkiewicz AISME.

Dzieła znajdują się na klatce schodowej Podkarpackiego Centrum Onkologii. Jeden z obrazów mierzy 5,2 metra na 3,05 metra, zaś drugi 3,46 metra na 3,05 metra.

Na ich malowanie zużyto 50 puszek farb w sprayu różnego koloru i 4 litry farby na pokrycie tła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie