×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zmodernizowane. Koszt inwestycji 28 mln zł

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2022 10:55
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zmodernizowane. Koszt inwestycji 28 mln zł
fot. Unsplash

Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy kosztowała prawie 28 mln złotych. Otwarcie Muzeum Archeologiczne odbędzie się 26 czerwca, 2 i 3 lipca zaplanowano natomiast dni otwarte.

REKLAMA

  • Zakończyła się modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.
  • Na turystów czeka unikatowy podziemny szlak, łączący najważniejsze wiślickie artefakty.
  • Oficjalne otwarcie muzeum zaplanowano na 26 czerwca.

Modernizacja muzeum trwała cztery lata i kosztowała prawie 28 mln złotych. W ramach prac utworzono jedną ścieżkę turystyczną, która objęła, dotychczas odrębne, elementy ekspozycji muzealnej ‒ pawilon archeologiczny oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej.

Powstała całkowicie nowa wystawa, na którą składają się najważniejsze zabytki Wiślicy. W muzeum wykorzystano najnowsze techniki wizualizacji obiektów, cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR. Dzięki tym rozwiązaniom zwiedzający mogą zobaczyć m.in. animację budowy bazyliki romańskiej i jej transformację w kolegiatę czy trójwymiarowe modele budowli i przedmiotów używanych przez naszych przodków od IX do XVI wieku. Zadbano także, by rozwiązania techniczne zapewniały nowoczesny i atrakcyjny wygląd ekspozycji, jak ma to miejsce w przypadku transparentnego 19-metrowego ekranu z wizualizacją poszczególnych części kompleksu wiślickiego - poinformowała Urszula Kinder, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest muzeum w Wiślicy.

Turyści odwiedzający wiślickie muzeum będą mogli podziwiać pozostałości kościółka św. Mikołaja - jednej z najwcześniejszych świątyń z tzw. serii kupieckiej, niegdyś ulokowanej bezpośrednio przy ważnym szlaku handlowym, biegnącym od Pragi na Ruś Kijowską.

Podziemia bazyliki mniejszej skrywają natomiast relikty dwóch świątyń romańskich. Pierwszy z kościołów został ufundowany przez księcia Henryka Sandomierskiego około połowy XII w. W jego krypcie znajduje się jeden z najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej - ornamentowana posadzka, tzw. płyta orantów fundacji Kazimierza Sprawiedliwego.

Druga kolegiata romańska fundacji biskupów krakowskich powstała w XIII w. Z tej potężnej, trójnawowej świątyni przetrwała do współczesności jedynie posadzka wykonana z emaliowanych płytek ceramicznych bogato zdobionych przedstawieniami rozet i fragmentarycznie zachowane mury.

Modernizacja obiektu kosztowała prawie 28 mln złotych. Inwestycja w 85 proc. była współfinansowana ze środków europejskich.

Otwarcie Muzeum Archeologiczne odbędzie się 26 czerwca, 2 i 3 lipca zaplanowano natomiast dni otwarte.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Odkryto tam ślady osadnictwa z drugiej połowy IX w. Prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XIII w., a straciła po powstaniu styczniowym. Wiślica, jako jedna z niewielu miejscowości w Polsce objęta jest całkowitą ochroną konserwatorską. Miejscowość została wyróżniona prestiżowym tytułem Pomnika Historii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie