REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Architektury zaprasza na pokaz rzeźby po konserwacji

  • Autor: Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • 07 paź 2022 15:47
Muzeum Architektury zaprasza na pokaz rzeźby po konserwacji
„Pomnik rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza”, zdjęcie archiwalne, fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury zaprasza na prezentację wyników konserwacji rzeźby plenerowej „Pomnik rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza”.

REKLAMA

  • Rzeźba plenerowa „Pomnik rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” autorstwa Władysława Hasiora prezentowana jest na stałe na zielonym skwerze przed budynkiem Muzeum Architektury.
  • Przez kilka ostatnich miesięcy poddawana była kompleksowym pracom konserwatorskim.
  • Teraz Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na prezentację efektów konserwacji pomnika.
  • Prezentacja odbędzie się we wtorek 11 października o godzinie 11.00 na skwerze przed Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5.

Plenerowa rzeźba Władysława Hasiora jest modelem w skali 1:2 pomnika poświęconego pamięci zakładników zamordowanych podczas okupacji hitlerowskiej w Nowym Sączu. Kompozycja wykonana została w latach
1966-1968 i była prezentowana w 1970 roku na 35. Biennale w Wenecji (wspólnie z pracami Józefa Szajny).

Do planowanej realizacji pomnika w Nowym Sączu ostatecznie nigdy nie doszło, kompozycja projektowa zakupiona została natomiast od artysty do zbiorów Muzeum Architektury w 1971 roku i umieszczona na stałe na cokole przed muzeum.

Model „Pomnika rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” Władysława Hasiora jest obecnie częścią kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Architektury.

Konserwacja rzeźby

Stan zachowania rzeźby w ostatnich latach stale się pogarszał. Na wysokości cokołu cegła była silnie zabrudzona, z miejscowymi ubytkami, a od strony północnej pokryta mchem i porostami oraz silnie zawilgocona. Na powstanie szkodliwej patyny miały wpływ zanieczyszczenia atmosfery i smog, które stworzyły nieprzepuszczalną warstwę, oraz wody opadowe: kwaśne deszcze oraz zjawisko tzw. wypłukiwania. Spoina była w wielu miejscach wykruszona
i pokryta brudem. Elementy betonowe były mocno zabrudzone, z miejscowymi wykruszeniami i ubytkami. Zbrojenie było silnie skorodowane, z widocznymi śladami zadymienia.

Celem zadania finansowanego z Funduszu Promocji Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego była konserwacja dzieła Władysława Hasiora: przywrócenie jej walorów estetycznych oraz konserwacja techniczna, mająca na celu ustabilizowanie i wzmocnienie osłabionych partii betonu i ceglanego cokołu. Prace prowadziła Pracownia Konserwacji Zabytków Piotra Pelca.

Prezentacja efektów konserwacji rzeźby jest okazją do zapoznania szerokiej publiczności - zarówno widzów muzeum jak i pozostałych użytkowników miejskiej przestrzeni - z dziś nieco zapomnianą historią i ideą powstania tej kompozycji rzeźbiarskiej, jak i przypomnienie dorobku artystycznego jednego z najważniejszych artystów polskich XX wieku – Władysława Hasiora.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie