REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Auschwitz ma 75 lat. Z tej okazji konferencja o roli muzeów i Miejsc Pamięci

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2022 15:01
Muzeum Auschwitz ma 75 lat. Z tej okazji konferencja o roli muzeów i Miejsc Pamięci
Muzeum Auschwitz ma 75 lat. Z tej okazji konferencja o roli muzeów i Miejsc Pamięci, fot. shutterstock

W piątek odbędzie się konferencja ekspercka „Rola Muzeów i Miejsc Pamięci w zmieniającym się świecie” organizowana przez Muzeum Auschwitz z okazji 75. rocznicy jego powstania.

REKLAMA

"Miejsca pamięci i muzea, mające w swoich rękach przekaz o unikatowej wadze dla całej ludzkości, muszą dziś pogłębić fundamentalną refleksję nad obliczem pracy nad pamięcią, edukacją i formacją, nad naszym dialogiem ze światem oraz nad czytelnością naszego przekazu. Myślę, że 75-lecie Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najlepszym momentem, by taką szeroką i wspólną refleksję rozpocząć, a dzięki bezpośredniej transmisji słowa międzynarodowego grona ekspertów będą mogły dotrzeć do ludzi na całym świecie" - powiedział cytowany w komunikacie oświęcimskiej instytucji jej dyrektor Piotr Cywiński.

Biuro prasowe muzeum podało, że w wydarzeniu wezmą udział osoby zawodowo związane z funkcjonowaniem muzeów i miejsc pamięci zajmujących się tematyką historii obozów koncentracyjnych, ośrodków zagłady, Holokaustu i tragedii II wojny światowej. Będą to m.in. dyrektorzy: waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu - Sara Bloomfield, izraelskiego Yad Vashem - Dani Dayan i miejsca pamięci Dom Konferencji w Wannsee - Deborah Hartmann.

Organizatorem konferencji jest Muzeum Auschwitz we współpracy z Towarzystwem Zarządzania Miejscami Pamięci. Rozpocznie się ona w piątkowe południe. Transmitowana będzie na stronie internetowej www.auschwitz.org, na kanale muzeum na YouTube, a także w stronie facebookowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je pond 563 tys. osób, rok wcześniej 502 tys., a przed pandemią, w 2019 r. - 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie