REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do konserwacji dwóch baraków

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2022 14:11
Muzeum Auschwitz przygotowuje się do konserwacji dwóch baraków
Muzeum Auschwitz przygotowuje się do konserwacji dwóch baraków, fot. shutterstock

Muzeum Auschwitz zamierza poddać konserwacji dwa poobozowe, murowane baraki mieszkalne na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W środę placówka poinformowała, że wyłoniła firmę, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową.

REKLAMA

Muzeum podało, że firma z Kielc, której oferta została przyjęta, otrzyma za przygotowanie dokumentacji dla obu budynków w sumie 600 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa za 11 miesięcy.

Oba murowane baraki, które muzeum zamierza w niedalekiej przyszłości poddać konserwacji i remontowi budowlanemu, znajdują się na terenie części byłego obozu Birkenau nazywanej odcinkiem BI. Powstawał on od zimy 1941 r. i w ciągu 1942 r. Była to pierwsza z czterech planowanych części obozu Birkenau. Objęła ok. 25 ha. W sumie powstały tam 62 baraki mieszkalne, dziesięć mieszczących umywalnie i ustępy, a także dwie kuchnie, dwie łaźnie i tyle samo magazynów.

To kolejne poobozowe baraki poddane konserwacji. Między innymi wiosną ubiegłego roku rozpoczęły się tam prace przy dwóch barakach mieszkalnych. Finał nastąpić ma za ponad rok. Remont konserwatorski kolejnego zakończył się w 2019 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie