REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu obozowej komendantury

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2021 11:24
Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu obozowej komendantury
Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu obozowej komendantury, fot. shutterstock

Unieważniony został przetarg na wykonanie remontu dachu budynku byłego niemieckiego KL Auschwitz I, w którym mieściła się komendantura obozu. Jedyna oferta, która została złożona, przekraczała kwotę przeznaczoną na ten cel – podało Muzeum Auschwitz.

REKLAMA

Oświęcimska instytucja skłonna była wydać na sfinansowanie zadania niespełna 1,86 mln zł. Propozycja konsorcjum firm opiewała na blisko 2,7 mln zł.

Historyczny budynek położony jest na terenie dawnego obozu macierzystego Auschwitz I. Nie jest wykorzystywany do celów wystawienniczych. Muzeum zamierza wyremontować jego dach, a także m.in. przeprowadzić konserwację elementów przestrzeni poddasza, kominów i gzymsu oraz wykonać termomodernizację poddasza.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie