×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Browaru w Żywcu dobiło do miliona

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2018 15:36
  • Aktualizacja: 08 sie 2018 15:34
Muzeum Browaru w Żywcu dobiło do miliona
fot. shutterstock

Milionowy zwiedzający przekroczył w środę próg Muzeum Browaru w Żywcu, który znajduje na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Pani Ewa, która przyjechała z Bielska-Białej, otrzymała na pamiątkę ogromny kryształowy kufel - poinformowała szefowa Muzeum Lidia Dadej.

REKLAMA

- Czekaliśmy na ten dzień 12 lat. Pewnie stałoby się to wcześniej, gdyby nie modernizacja w 2016 r. Ta liczba robi jednak ogromne wrażenie, tym bardziej, że nie jesteśmy placówką, która mieści się w dużym mieście, gdzie ruch turystyczny jest większy - powiedziała Dadej.

Turystka otrzymała kryształowy kufel z wygrawerowanym napisem informującym, że była 1-mln zwiedzającym, a także upominki. - Może także, kiedy tylko zechce, zwiedzać nasze Muzeum bezpłatnie - powiedziała Dadej.

Szefowa placówki podziękowała także pracownikom Muzeum. "To 12 osób, którzy w spotkali się z tym milionem osób. Dziękujemy też wszystkim turystom. Ich liczba robi ogromne wrażenie. Teraz odliczamy już kolejny milion" - dodała Lidia Dadej.

Żywieckie Muzeum istnieje od jesieni 2006 r. Jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Każdego roku odwiedza je ok. 90 tys. osób.

Muzeum działa w starych piwnicach żywieckiego browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. W salach zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni ponad 160 lat istnienia. Są w nim m.in. historyczne sprzęty wykorzystywane przy ważeniu piwa, szkło - butelki i kufle, a także dawne reklamy.

Wewnątrz zobaczyć można m.in. odwzorowaną żywiecką ulicę z galicyjskich czasów, karczmę z "multimedialnym" barmanem opowiadającym o zaletach piw, a także wnętrze ekskluzywnego bufetu z lat 30. XX w.

Browar w Żywcu został założony w połowie XIX w. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Zakład zbudowano w podżywieckiej wiosce na gruncie zwanym Pawlusiem. Kamień węgielny pod budowę Browaru został położony 16 czerwca 1852 r., a budowa została zakończona pięć lat później. Za datę założenia żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak 1856 r., kiedy to dokonano rejestracji, a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie