REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku z nowym budynkiem. To kopia XIX-wiecznej stajni

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2021 17:59
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku z nowym budynkiem. To kopia XIX-wiecznej stajni
Nowy budynek jest kopią XIX-wiecznej stajni z dawnego majątku ziemskiego w Tołkinach koło Korsz. fot. Shutterstock

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku powiększyło się o nowy budynek, który jest  kopią XIX-wiecznej stajni z dawnego majątku ziemskiego w Tołkinach koło Korsz.

REKLAMA

  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku powiększyło się o studyjny magazyn muzealiów, który jest kopią stajni z dawnego folwarku dworskiego w Tołkinach.
  • Część obiektu jest przeznaczona na salę wystawienniczą, w której turyści zobaczą, jak przechowuje się zbiory.
  • Nowy budynek na dwie kondygnacje i składa się z części ekspozycyjnej o powierzchni 865 m kw. oraz pomieszczeń magazynowych, socjalnych i technicznych.

Zwiedzający mogą wejść do udostępnionej części magazynu i zobaczyć, w jaki sposób przechowuje się muzealne zbiory. W sali wystawienniczej zachowano charakter wnętrza dawnej stajni poprzez zastosowanie drewnianych wykończeń elementów konstrukcyjnych, w tym stropu i słupów z mieczami.

Budynek jest kopią XIX-wiecznej stajni z dawnego majątku ziemskiego w Tołkinach koło Korsz. Tamtejszy pałac został spalony przez żołnierzy sowieckich w 1945 r., zachowały się natomiast zabudowania folwarczne i park.

Budowa i wyposażenie magazynu muzealiów trwały około półtora roku i kosztowały ponad 3,1 mln zł. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z UE. Jest ono częścią projektu "Olsztynek-Kaliningrad - od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa". Oficjalne otwarcie budowli nastąpi 24 listopada.

W ramach tego samego projektu przygotowano również projekty budowlane, które mają umożliwić w przyszłości odbudowę czterech obiektów charakterystycznych dla wiejskiej architektury Małej Litwy: stajni, stodoły i piwnicy ziemnej z Pempen oraz chałupy rybackiej z Gilge. Kolejnym zadaniem jest stworzenie dokumentacji technicznej do wybudowania kopii dworu z Glitajn koło Bartoszyc. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mmu/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie