REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach z kolejnym gospodarzem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 wrz 2021 08:20
Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach z kolejnym gospodarzem
Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach będzie współprowadzone przez MKDNiS. Fot. Jan Jechna. Fot. MKDNiS.

Wicepremier Piotr Gliński podpisał list intencyjny w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach. - Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. Mieszkał w nim Norwid, na ganku pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.


REKLAMA

Podpisy pod listem intencyjnym, obok podpisu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, złożyli przedstawiciele współzałożycieli muzeum: starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski wraz z zastępcą Leszkiem Marszałkiem, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.

Budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał

Wicepremier podkreślił, że Muzeum Norwida powstało dzięki środowisku ludzi którzy zawsze kochali poetę i dbali o jego dziedzictwo – dzięki społeczności lokalnej. Ministerstwo chce wesprzeć nowo utworzoną instytucję, która jest dobrem wspólnym, żeby zapewnić środki do działania.

- Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. A to jest budynek, którego dotykał Norwid, w którym mieszkał, na ganku którego pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować – zakończył wicepremier Piotr Gliński.

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zostało powołane do życia 25 sierpnia 2021 r. na mocy uchwał Rady Powiatu w Wyszkowie i Rady Gminy Zabrodzie. Zgodnie z umową, do współorganizatorów nowo utworzonej instytucji dołączyła Fundacja Museion Norwid.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność 15 września 2021 r. Wybór Pałacu w Dębinkach na siedzibę miejsca poświęconego Norwidowi nie jest przypadkowy, ponieważ tu przyszły poeta spędzał czas w dzieciństwie.

Klasyczny dwór murowany z cegły

Obecnie jest to klasyczny dwór murowany z cegły. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. W pomieszczeniach znajduje się dekoracja sztukatorska na plafonach z II połowy XIX wieku. Obok pałacu znajdują się dwie oficyny dworskie wzniesione prawdopodobnie również w II połowie XVIII wieku. Całość terenu otacza park założony w XVIII wieku, a następnie przekształcony w XIX-XX wieku, z podjazdem od frontu. W parku do dziś zachowały się okazy starodrzewu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie