Wicepremier Piotr Gliński podpisał list intencyjny w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach. - Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. Mieszkał w nim Norwid, na ganku pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Podpisy pod listem intencyjnym, obok podpisu ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, złożyli przedstawiciele współzałożycieli muzeum: starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski wraz z zastępcą Leszkiem Marszałkiem, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak.
Wicepremier podkreślił, że Muzeum Norwida powstało dzięki środowisku ludzi którzy zawsze kochali poetę i dbali o jego dziedzictwo – dzięki społeczności lokalnej. Ministerstwo chce wesprzeć nowo utworzoną instytucję, która jest dobrem wspólnym, żeby zapewnić środki do działania.
- Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. A to jest budynek, którego dotykał Norwid, w którym mieszkał, na ganku którego pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować – zakończył wicepremier Piotr Gliński.
Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zostało powołane do życia 25 sierpnia 2021 r. na mocy uchwał Rady Powiatu w Wyszkowie i Rady Gminy Zabrodzie. Zgodnie z umową, do współorganizatorów nowo utworzonej instytucji dołączyła Fundacja Museion Norwid.
Muzeum rozpoczęło swoją działalność 15 września 2021 r. Wybór Pałacu w Dębinkach na siedzibę miejsca poświęconego Norwidowi nie jest przypadkowy, ponieważ tu przyszły poeta spędzał czas w dzieciństwie.
Obecnie jest to klasyczny dwór murowany z cegły. Od frontu posiada portyk o czterech kolumnach, dźwigających szerokie belkowania i trójkątny szczyt. W pomieszczeniach znajduje się dekoracja sztukatorska na plafonach z II połowy XIX wieku. Obok pałacu znajdują się dwie oficyny dworskie wzniesione prawdopodobnie również w II połowie XVIII wieku. Całość terenu otacza park założony w XVIII wieku, a następnie przekształcony w XIX-XX wieku, z podjazdem od frontu. W parku do dziś zachowały się okazy starodrzewu.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects