REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Dzieci Polskich wkrótce doczeka się stałej siedziby

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2021 10:09
Muzeum Dzieci Polskich wkrótce doczeka się stałej siedziby
Minister kultury i dziedzicMuzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu istnieje w Łodzi już od prawie pół roku. Wkrótce powinny pojawić się pierwsze decyzje dotyczące stałej siedziby muzeum. Fot. Muzeum Dzieci Polskich/Facebook.

Chcemy, by siedziba placówki muzealnej była związana z historycznymi terenami, na których Niemcy urządzili obóz koncentracyjny dla dzieci. Finalizujemy rozmowy na temat lokalizacji Muzeum Dzieci Polskich – powiedział w Łodzi wicepremier prof. Piotr Gliński.

REKLAMA

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu istnieje w Łodzi już od prawie pół roku.

- Wkrótce powinny pojawić się pierwsze decyzje dotyczące stałej siedziby Muzeum” – podkreślił wicepremier Gliński.

- Chcielibyśmy, aby siedziba placówki muzealnej była związana z historycznymi terenami, na których Niemcy urządzili obóz koncentracyjny dla dzieci. Finalizujemy rozmowy na temat lokalizacji Muzeum Dzieci Polskich – zaznaczył. 

Urzędnicy oglądali działki 

- W piątek odwiedziliśmy wszystkie możliwe działki – razem z przedstawicielami miasta, z reprezentantami mojego resortu, z dyrektorem muzeum Ireneuszem Majem. Ta współpraca jest bardzo dobra” – ocenił Gliński.

Utworzony 1 grudnia 1942 r. niemiecki obóz został wyodrębniony z Litzmannstadt Ghetto. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej 6 do 16 roku życia, ale w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci.

Umieszczano w nim m.in. dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty; dzieci osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach, niewolniczo pracowały przy remontach i budowie baraków oraz wykonywały prace na potrzeby obozu i wojska. Na młodych więźniach przeprowadzano badania rasowe, których efektem było przeznaczenie niektórych z nich do germanizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie