Muzeum II wojny chce wpisać polskie doświadczenie w kontekst europejski i światowyPAP - 23-01-2017 12:43


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chce wpisywać polskie doświadczenie historyczne w kontekst europejski i światowy - powiedział dyrektor tej placówki Paweł Machcewicz przed pierwszym pokazem wystawy stałej muzeum.

"Chcemy włączyć polską perspektywę historyczną w te dominujące opowieści o wojnie, w narracje o historii XX wieku, które dominują w wymiarze europejskim i światowym, które bardzo często marginalizują doświadczenie Polski i naszej części kontynentu" - mówił Machcewicz na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Podkreślił, że ambicją muzeum jest pokazanie "czym różniła się wojna w naszej części Europy i dlaczego my wciąż żyjemy w cieniu wojny, dlaczego wojna ukształtowała naszą tożsamość narodową i nasze relacje z sąsiadami".

"Pokazujemy na przykład, że okupacja niemiecka w Polsce była nieporównanie brutalniejsza już od pierwszych jej dni niż polityka okupacyjna III Rzeszy w zachodniej Europie. Pokazujemy, że Polska doświadczyła podwójnej agresji okupacji - nie tylko ze strony Niemiec, ale także Związku Radzieckiego - to też nie jest wiedza powszechnie znana w Europie zachodniej. Wreszcie pokazujemy inne znaczenie końca wojny dla Polaków i Europy środkowo-wschodniej niż w przypadku Europy zachodniej. Dla Polaków koniec wojny przyniósł oczywiście wyzwolenie spod okupacji niemieckiego, ale był to też początek nowego zniewolenia od Związku Radzieckiego, początek dyktatury komunistycznej" - dodał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej zaprezentuje w poniedziałek po raz pierwszy swoją wystawę główną. Ekspozycję urządzono na powierzchni pięciu tysięcy mkw. z wykorzystaniem ponad dwóch tys. eksponatów i ok. 250 stanowisk multimedialnych. Jako pierwsi obejrzą ją dziennikarze oraz osoby, które brały udziale w jej tworzeniu, w tym architekci, designerzy, muzealnicy, historycy, darczyńcy i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Po prezentacji w muzeum zaplanowano dwa panele dyskusyjne z udziałem historyków i muzealników poświęcone wystawie.