×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lut 2017 11:20
  • Aktualizacja: 15 lut 2017 11:24
Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?
Wizualizacja Muzeum II WŚ fot. materiały prasowe
Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?
Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?
Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?
Muzeum II Wojny Światowej nową ikoną Gdańska?

Budynek Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowany przez Studio Architektoniczne Kwadrat zachwyca swoją bryłą w postaci 40-metrowego pochylonego graniastosłupa, gdzie część wystawy będzie umiejscowiona pod powierzchnią ziemi.

REKLAMA

Idea powstania muzeum, którego zadaniem będzie upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej oraz pielęgnowanie pamięci o jej ofiarach i bohaterach, narodziła się w 2008 roku. Przez pierwsze lata swojej działalności jego siedziba mieściła się w ciągu kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku. Jednakże od początku był to tylko tymczasowy adres, który miał pełnić swoją funkcję do czasu wybudowania nowego obiektu. W konkursie na jego projekt zorganizowanym w 2010 roku przez Ministerstwo Kultury zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Studio Architektoniczne Kwadrat
z Gdyni. Projekt zakłada, że obiekt będzie miał powierzchnię około 23 tysięcy mkw., z czego na wystawę główną przeznaczono obszar około 5 tysięcy mkw.

- Projektując Muzeum II Wojny Światowej, postawiliśmy sobie za cel właściwe wpisanie obiektu w strukturę urbanistyczną i fizjonomię przestrzenną Gdańska. Podejmując decyzje projektowe, mieliśmy na względzie mocny kontekst historyczny otaczającej nas zabudowy. Zadaniem projektantów była również próba stworzenia nowego, współczesnego symbolu Gdańska - nowej ikony. Dlatego też, w swojej pracy łączyliśmy poszukiwania formy architektonicznej z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi – mówi architekt Jacek Droszcz, właściciel biura projektowego Kwadrat.

Projekt muzeum zakłada połączenie przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości, które mają się wyrażać na wielu płaszczyznach, między innymi za sprawą antywojennego wydźwięku organizowanych w nim wystaw i seminariów. Podział ten został jeszcze bardziej zaakcentowany poprzez podział muzeum na trzy strefy: przeszłość wraz z umiejscowioną w podziemiu ekspozycją, teraźniejszością, która ma swoje miejsce na placu wokół obiektu oraz przyszłością za sprawą nowoczesnego punktu widokowego.

Niezwykłość tego obiektu nie ogranicza się jedynie do projektu architektonicznego, który imponuje swoją innowacyjnością. Rozwiązania budowlane jakie zostały zastosowane w konstrukcji tego budynku wykorzystują najnowocześniejsze materiały budowlane. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, który został użyty przy budowie muzeum jest szklany strop dostarczony przez firmę Vetrotech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie