×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum II Wojny Światowej ogłasza przetarg

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2023 16:56
  • Aktualizacja: 10 cze 2023 09:08
Muzeum II Wojny Światowej ogłasza przetarg
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na realizację prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. fot. Shutterstock

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na realizację prac budowlanych na terenie Westerplatte. Powstanie obiekt z przestrzenią wystawienniczą i biurami.

REKLAMA

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na realizację prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
  • Na terenie półwyspu ma powstać parking, a także budynek obsługi ruchu turystycznego.
  • Wykonawcy prac budowlanych swoje oferty mogą składać do 14 lipca poprzez platformę zakupową.

Jest to kolejny etap inwestycji Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte, który przybliża nas do powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału MIIWŚ w Gdańsku na Westerplatte, gdzie na historycznym polu bitwy pragniemy opowiadać zarówno o historii wrześniowych walk na Westerplatte, jak i przywoływać szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku - mówił cytowany w komunikacie dyrektor muzeum prof. Grzegorz Berendt.

Przypomniał, że centrum i serce powstającego kompleksu stanowi nowo wybudowany cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym w listopadzie ubiegłego roku uroczyście pochowano obrońców Westerplatte. "Równolegle trwają prace budowlane przy modernizacji budynku byłej elektrowni, gdzie docelowo na wystawie będą prezentowane zabytki odkryte przez naszych archeologów w toku prowadzonych przez nich badań na Westerplatte" - podkreślił.

Ogłoszenie postępowania przetargowego przygotowane przez MIIWŚ dotyczy realizacji prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W jego ramach powstanie parking z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz autokarów, a także budynek obsługi ruchu turystycznego - obiekt pełniący funkcję informacyjno-obsługową dla turystów zwiedzających teren półwyspu tworzoną placówkę.

Przestrzeń wystawiennicza, restauracja i biura

Jak podało w komunikacie muzeum, zarówno parking, jak i budynek będą ulokowane poza historycznym terenem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w miejscu obecnego parkingu przy falochronie. Wjazd na parking będzie możliwy od ulicy Sucharskiego. Podkreślono, że obiekt będzie liczył trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,8 tys. mkw. Do budynku będą prowadzić wejścia od trzech stron: wjazdu na parking, miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz plaży.

Na parterze znajdą się kasy biletowe, sklep z pamiątkami oraz przestrzeń wystawiennicza. W obiekcie powstaną m.in. sale edukacyjne, restauracja oraz przestrzeń biurowa. Na ostatnim piętrze budynku znajdować się będzie punkt widokowy. Obiekt będzie wyróżniać się współczesną, dynamiczną bryłą, korespondując tym samym z estetyką siedziby MIIWŚ.

Wykonawcy prac budowlanych swoje oferty mogą składać do 14 lipca poprzez platformę zakupową. Czas realizacji inwestycji wynosi 14 miesięcy od zawarcia umowy z wykonawcą, w tym 12 miesięcy na realizację prac budowlanych oraz 2 miesiące na przeprowadzenie odbiorów technicznych budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie