×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie będzie gotowe w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2021 09:02
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie będzie gotowe w przyszłym roku
Trwa przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. fot. Shutterstock

Trwa przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Mieszcząca się w dawnej zajezdni tramwajowej odnowiona siedziba zostanie otwarta wiosną przyszłego roku.

REKLAMA

Jak poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prace budowlane związane z przebudową i rozbudową zabytkowego zespołu budynków zostały już praktycznie zakończone, teraz nadszedł czas na urządzenie ekspozycji.

W wyniku rewitalizacji zabytkowych budynków, a także dzięki adaptacji piwnic oraz rozbudowie podziemi pod dziedzińcem - wskazał Majchrowski - powstanie łącznie ok. 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej przeznaczonej na ekspozycję i obsługę ruchu zwiedzających. "Naprawdę będzie to coś takiego, na co warto będzie iść" - ocenił prezydent Krakowa.

Jak podkreślają przedstawiciele MIM, przebudowa kompleksu budynków składających się na siedzibę muzeum wpłynie na poprawę płynności ruchu zwiedzających i - co ważne dla odwiedzających - umożliwi zachowanie ciągłości zwiedzania między poszczególnymi halami, bez konieczności przechodzenia między budynkami. Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj także >> Hala zabytkowej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przemieniła się w muzeum

Zgodnie z zamierzeniami nowa, niemal dwukrotnie większa niż obecnie przestrzeń muzealna w nowoczesny i ciekawy sposób przedstawi rozwój historii inżynierii i techniki na ziemiach polskich.

Dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej Piotr Gój zapowiedział, że przygotowywana ekspozycja będzie wystawą narracyjną, opowieścią o inżynierii i technice w mieście od ich początków po czasy współczesne. "Nawet będziemy rozmawiać o prototypach na przyszłość" - dodał.

W ramach projektu konserwacji zostaną poddane także posiadane eksponaty w tym dwa unikatowe wagony tramwajowe oraz sześć zabytkowych motocykli: SHL M17 Gazela, SHL M06U, Ryś MR1, SHLM04, Sokół 125 oraz WSK06Z. Motocykle i jeden z wagonów przeszły już kompleksową restaurację.

Odnowiony został już wagon tramwajowy G-051 produkcji zakładów Linke-Hofmann Werke pochodzący z ok. 1901 r. Można go zobaczyć w mieście z okazji przejazdów okolicznościowych. W trakcie konserwacji jest wagon tramwajowy typu C nr 260 z 1925 r. wykonany w zakładach Lilpop Rau i Lowenstein.

Całkowity koszt rewaloryzacji siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie wynosi ponad 39,7 mln zł, z czego wsparcie z funduszy europejskich wynosi prawie 28,3 mln zł. Pozostała kwota to środki miasta.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie