×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zakończyło remont zabytkowej kamienicy

  • Autor: PAP
  • 09 lip 2018 10:46
  • Aktualizacja: 09 lip 2018 10:45
Muzeum Kultury Kurpiowskiej zakończyło remont zabytkowej kamienicy
fot. pixabay

Zakończył się remont zabytkowej kamienicy przy pl. gen. Bema 9 w Ostrołęce, która od trzech lat jest własnością sąsiedniego Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Remont realizowany był w ramach projektu „Rewitalizacja. Per causam ad animi”. Muzeum otrzymało już pozwolenie na użytkowanie obiektu.

REKLAMA

Oficjalne otwarcie nowych powierzchni Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się 3 października 2018 r. Zwiedzającym zostaną udostępnione m.in. zabytkowe piwnice z połowy XVI w., wystawa stała poświęcona kurpiowskiej wycinance oraz pracownia wzornictwa ludowego.

"Pracownia etnodizajnu ma być ukłonem w stronę twórców ludowych i kurpiowskich wycinankarek. "Chcemy by ich twórczość i talent inspirowały młodych ludzi i artystów upatrujących w sztuce ludowej duże wartości, aby sztuka kurpiowska stała się źródłem inspiracji" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel. "Bogate i niewyczerpane źródło inspiracji Kurpie i ich sztuka stanowiły szczególnie w okresie międzywojennym. Wtedy dzieła oparte o motywy ludowe tworzyli m.in. malarka Zofia Stryjeńska czy kompozytor Karol Szymanowski. Chcemy do tego powrócić" - dodała dyrektor.

Z pracownią wzornictwa ludowego korespondować ma ekspozycja stała pokazująca historię wycinanki kurpiowskiej. "Mamy w swoich zbiorach ponad 900 obiektów, ale przygotowując wystawę dokonaliśmy ogromnej selekcji. Przedstawimy około 120 wycinanek z różnych okresów, które pokażą bogactwo form te ozdoby" - powiedziała Samsel.

Największą wartość zabytkową w odremontowanej kamienicy mają pochodzące z XVI w. piwnice. To najstarsze zachowane mury w Ostrołęce, które będą udostępnione zwiedzającym. "Przed przystąpieniem do remontu Muzeum przeprowadziło ekspertyzy, badania architektoniczne i archeologiczne. Potwierdziły one, że piwnice o kolebkowych sklepieniach z czerwonej cegły i fundamentach na kamieniu polnym zostały zbudowane w połowie XVI w. To był złoty wiek dla Ostrołęki" - powiedziała Maria Samsel.

Podczas przeprowadzonego przez Muzeum remontu piwnice zostały pogłębione i za pomocą żelbetowej płyty odizolowane od podłoża. "Uzyskaliśmy taką wysokość pomieszczeń, która umożliwia swobodne zwiedzanie" - zauważyła Samsel.

Muzeum wykonało także konserwację powierzchni. "Staraliśmy się zachować jak najwięcej pierwotnego charakteru podziemi. Cegły i spoiwa pomiędzy cegłami i kamieniami zostały zakonserwowane i zaimpregnowane. Wzmocniliśmy też stropy kolebkowe i wykonaliśmy nową posadzkę z cegły imitującej tę historyczną. Działaliśmy pod okiem konserwatora" - zaznaczyła Samsel.

Przez kilka najbliższych sezonów zabytkowe piwnice będzie można zwiedzać, ale nie będą odbywały się w nich wystawy. "Musimy obserwować i monitorować parametry klimatu - ogrzewanie i poziom wilgotności, po to, aby dowiedzieć się, jakie obiekty możemy tam bezpiecznie wprowadzić" - dodała Samsel.

Ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej dzięki zakupowi i remontowi sąsiedniej kamienicy zwiększy swoją powierzchnię o blisko tysiąc metrów kw. Od jesieni w nowych murach ma działać także niewielka kawiarnia z widokiem na Narew. "Powstanie ona w nowej kubaturze, z elewacją zdobioną kurpiowskimi lelujami. To pomieszczenie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, klimatyzowane. Za zewnątrz znajdzie się także miejsce na letni ogródek, w który mogą odbywać się koncerty" - powiedziała Samsel.

Realizacja przez muzeum projektu pod nazwą "Rewitalizacja. Per causam ad animi" otwiera przed ostrołęcką placówką nowe perspektywy. "Będziemy mieć zdecydowanie lepsze warunki do prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też do przechowywana i magazynowania zbiorów. Zamontowaliśmy systemy klimatyzacji i wentylacji. Łatwiej będzie utrzymać parametry klimatyczne wymagane do utrzymania naszych obiektów - mebli, obrazów, grafik czy metali i ceramik. Nowe pomieszczenia spełniają najwyższe muzealnicze standardy" - powiedziała Maria Samsel.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej zakupiło i wyremontowało zabytkową kamienicę głównie dzięki środkom z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na zakup nieruchomości - należącej wcześniej do PSS Społem - urząd przekazał ponad 1 mln 950 tys. zł. Przebudowa i remont zabytku kosztowały ponad 8 mln 200 tys. zł., z czego 5 mln zł. przekazał także samorząd województwa. Pozostałe 3 mln zł. Muzeum pozyskało ze środków unijnych.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce istnieje od 1975 r. Posiada w swoich zbiorach ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. zgromadzonych w muzealnej bibliotece książek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie