REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Kultury Ludowej zrekonstruuje zabytki dawnego leśnictwa

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2017 14:35
Muzeum Kultury Ludowej zrekonstruuje zabytki dawnego leśnictwa
Fot. unsplash

Zabytkowa leśniczówka, suszarnia runa leśnego, tartak i inne obiekty gospodarcze, które są pamiątkami dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej, są rekonstruowane na terenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. To pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim muzealnictwie.

REKLAMA

Jak poinformował dyrektor muzeum Jacek Bardan, starania o zachowanie leśnych zabytków z terenu Puszczy Sandomierskiej rozpoczęły się prawie 10 lat temu.

- Z panem Kazimierzem Krigerem, ówczesnym nadleśniczym z Kolbuszowej, objechałem wiele miejsc, żeby zidentyfikować obiekty, które miały walory historyczne, a jednocześnie zachowały przyzwoity stan, umożliwiający ich przeniesienie do skansenu. W ten sposób udało się pozyskać całą drewnianą leśniczówkę Zerwanka i niezwykłej konstrukcji wyłuszczarnię i suszarnię nasion z Dąbrówek - oba obiekty to relikty leśnictwa w dawnej ordynacji Potockich - dodał.

Obecnie w wydzielonym w ramach muzeum sektorze leśnym zestawiane są m.in. budynki gospodarcze i suszarnia runa leśnego pochodzące z I polowy XX wieku. Pozyskano je z zachodniej części Puszczy Sandomierskiej. Rekonstruowana jest też XIX-wieczna wyłuszczarnia nasion.

Jak podkreślił Bardan, prace mogłyby się zakończyć w ciągu dwóch lat, jeśli będzie zapewnione finansowanie.

- Pracy jest jeszcze bardzo wiele, ukończenie całości byłoby możliwe w ciągu dwóch lat, jeśli będzie zapewnione rytmiczne finansowanie robót. Mielibyśmy wówczas możliwość, jako jedyny skansen w kraju, prezentacji bardzo bogatej kultury leśnictwa w obszarach zamieszkanych przez Lasowiaków. To przecież jedyna grupa etnograficzna w Polsce, która od lasu bierze swą nazwę - zaznaczył.

Dotychczasowe prace muzeum finansuje ze swojego budżetu, otrzymuje także dotacje od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pomoc zapowiadają również Lasy Państwowe.

Jak podkreśliła dyrektorka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, jest szansa, że przedsięwzięcie uzyska dofinansowanie z Funduszu Leśnego.

- Podjęliśmy już starania o umożliwienie dofinansowania tych prac z Funduszu Leśnego, czyli ze środków wspólnych Lasów Państwowych. Uważamy bowiem, że zachowanie leśnego dziedzictwa regionu to nasz obowiązek - dodała.

Zagrobelna powiedziała, że LP pomogą również w przygotowaniu wyposażenie obiektów i opracowaniu wystaw.

W kolbuszowskim skansenie co roku odbywają się cykliczne imprezy nawiązujące swą tematyką do leśnych zajęć Lasowiaków. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie