REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Miasta udostępni pocztówki z dawną Łodzią w tle

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2017 16:29
Muzeum Miasta udostępni pocztówki z dawną Łodzią w tle
fot. UM Łódź

Fotografie XIX-wiecznej Łodzi oraz archiwalne pocztówki i portrety mieszkańców ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać w internecie. W listopadzie w sieci placówka udostępni ponad 500 unikatowych zdjęć i widokówek. To początek digitalizacji kolekcji MMŁ.

REKLAMA

- To przedsięwzięcie przybliży mieszkańcom Łodzi i nie tylko im wiedzę o tym, jak miasto wyglądało kilkadziesiąt, a nawet ponad sto lat temu. Te opowieści mamy zachowane w zbiorach muzeum m.in. na kartach pocztowych i wyjątkowych zdjęciach, które teraz zostaną udostępnione w internecie. Wszyscy będą więc mogli zobaczyć Łódź, której już nie ma - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Muzeum Miasta Łodzi Halina Bernat, zastępca dyrektora wydziału kultury UMŁ.

Jak dodała, digitalizacja zbiorów MMŁ realizowana w ramach projektu #dzielimysięŁodzią ma ułatwić ich upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi oraz stanowić formę promocji placówki i miasta.

Dyrektor MMŁ Barbara Kurowska podkreśliła, że digitalizacja archiwalnych fotografii Łodzi, a także kart pocztowych oraz zdjęć portretowych i gabinetowych to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez tę instytucję na tak szeroką skalę.

- Do obróbki cyfrowej wybraliśmy 500 obiektów. To m.in. fotografie z przełomu wieków autorstwa Bronisława Wilkoszewskiego, którego wszyscy interesujący się historią Łodzi doskonale znają oraz kilkadziesiąt lat młodsze zdjęcia wykonane przez Ignacego Płażewskiego. Ale w wersji cyfrowej będzie można oglądać nie tylko Łódź, także fotografie portretowe łodzian robione w najbardziej prestiżowych atelier - powiedziała.

Gratką mają być archiwalne pocztówki, które przed laty wysyłali i odbierali od najbliższych mieszkańcy Łodzi. Muzeum udostępni zarówno ich awers, jak i rewers, a więc będzie można zapoznać się też z treściami skierowanymi do adresatów.

Pierwsza część zbiorów MMŁ ma zostać udostępna w sieci jeszcze w listopadzie. Dyrektor Kurowska zapowiedziała, że forma i sposób korzystania ze zdygitalizowanych zbiorów placówki zostaną zaprezentowane na kolejnej konferencji prasowej.

Dodała, że to początek digitalizacji muzealnych archiwów. - Oczywiście obiekty, które trafiły już do obróbki cyfrowej to nie jest wszystko, czym muzeum dysponuje. Ale dzięki takim możliwościom wyciągamy z naszych magazynów wszystko, co możemy poddać digitalizacji - wyjaśniła.

Projekt #dzielimysięŁodzią został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biernat podkreśliła, że Muzeum Miasta Łodzi jest pierwszą miejską placówką, która rozpoczęła digitalizację swoich zbiorów w tak szerokim zakresie. Jak dodała w jej ślady wkrótce mają pójść kolejne łódzkie instytucje, w tym m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie