×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - w tym roku ruszą prace

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 15:07
  • Aktualizacja: 09 kwi 2018 15:06
Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - w tym roku ruszą prace
fot. pixabay

Jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace adaptacyjne w budynku zwanym Lagerhaus, gdzie powstać ma Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - podał w poniedziałek starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. Obiekt znajduje się w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

REKLAMA

"Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie ruszyli. Mamy na ten rok przyznaną dotację (z ministerstwa kultury - PAP) w wysokości 4 mln zł. Wkrótce powołamy dyrektora placówki i kilkuosobową radę programową. Później zostanie wyłoniony projektant. Chcielibyśmy 14 czerwca (rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz - PAP) mieć choćby zarys, część koncepcji Muzeum" - powiedział.

List intencyjny w sprawie utworzenia placówki podczas ubiegłorocznych uroczystości pierwszej deportacji Polaków do obozu podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec w obecności premier Beaty Szydło.

Według pierwotnych planów Muzeum miało upamiętnić mieszkańców Oświęcimia i okolicy, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz. W sposób szczególny wspomniany miał być działający na terenie przyobozowym oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. Prowadził działalność wojskową, wywiadowczą oraz cywilną, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy więźniom. W konspirację angażowali się m.in. też członkowie PPS oraz ludowcy. Więźniom pomagało bardzo wielu mieszkańców. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

Robocza nazwa placówki początkowo brzmiała Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz. Została jednak zmieniona i teraz brzmi: Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Jak wyjaśnił starosta, twórcy nie chcieli się zamykać na okres II wojny, ale sięgnąć głębiej w historię. "Muzeum opowie o historii Oświęcimia i okolic od czasów Piastów Śląskich i księstwa oświęcimsko-zatorskiego. Uważamy, że historia tej ziemi jest tak bogata, iż nie możemy zamykać się tylko na okres ostatniej wojny. Ten temat, a zwłaszcza bohaterstwo ludzi, którzy pomagali więźniom Auschwitz, zostanie jednak w sposób szczególny uwypuklone" - powiedział.

Placówka powstanie w budynku zwanym Lagerhaus, położonym w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. Lagerhaus, służył jako magazyn kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS.

Po wojnie należał do Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. Kilka lat temu przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję budynku. Wykonane zostały też m.in. izolacja fundamentów oraz nowa konstrukcja dachu wraz z poszyciem. Obecnie jest on własnością starostwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie