REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu kupiło dzieła Magdaleny Abakanowicz

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2018 13:18
Muzeum Narodowe we Wrocławiu kupiło dzieła Magdaleny Abakanowicz
fot. Pixabay

Muzeum Narodowe we Wrocławiu dzięki wsparciu finansowemu resortu kultury zakupiło kilkanaście prac Magdaleny Abakanowicz. Dzieła jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku można od dziś oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

REKLAMA

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powiedział w środę na konferencji prasowej w Pawilonie Czterech Kopuł, że resort kultury przekazał na zakup 14 prac Abakanowicz 2 mln zł. "Zmarła w ubiegłym roku Magdalena Abakanowicz to wybitny twórca, od wielu lat znana na całym świecie. A warto przypomnieć pierwszą zagraniczną wystawę artystka miała w 1962 r. w Lozannie" - powiedział minister.

Szef resortu kultury dodał, że ministerstwu szczególnie zależało na realizacji tego zakupu ponieważ, "dba o to, by polscy twórcy byli najlepiej prezentowani w polskich muzeach". "Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma już 51 prac Abakanowicz, kolejne 14 czyni tę kolekcje być może największym zbiorem prac tej wybitnej artystki na świecie" - powiedział Gliński.

Dodał, że w ciągu dwóch lat budżet ministerstwa kultury został zwiększony o 20 proc. "Dlatego nie mamy problemów, aby uczestniczyć w takich projektach, jak ten zakup" - powiedział.

Gliński przypomniał, że dzięki wsparciu resortu kultury Muzeum Narodowe we Wrocławiu realizuje dwa projekty finansowanie ze środków unijnych. Pierwszy to projekt aranżacji wnętrz Pawilonu Czterech Kopuł, którego wartość to niemal 25 mln zł. "To nowoczesne muzeum, które potrzebuje nowoczesnej aranżacji" - mówił Gliński.

Drugi z projektów realizowany ze środków unijnych przez wrocławskie muzeum to modernizacja budynku Panoramy Racławickiej. Wartość tego projektu to niemal 10 mln zł.

Minister kultury poinformował, że na Dolnym Śląsku ze środków unijnych i budżetowych będzie realizowanych łącznie 12 projektów kulturalnych na łączną kwotę około 240 mln zł. "To projekty, które będą realizowane nie tylko we Wrocławiu, ale również w Świdnicy czy Głogowie" - powiedział Gliński.

Wicepremier przypomniał również o projekcie termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce. On również jest realizowany dzięki wsparciu środków unijnych. "W całej Polsce projektem tym objętych jest 139 szkół, głównie muzycznych. Na ich modernizacje przeznaczonych zostanie łącznie 500 mln zł" - powiedział Gliński.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada bogatą kolekcję dzieł Abakanowicz. W jego zbiorach znajdują się prace dokumentujące twórczość artystki od niemal momentu jej debiutu, aż po dzieła realizowane na początku XXI w. To m.in. słynne abakany oraz realizowane w kolejnych latach rzeźby z cyklu "Tłum", "Plecy" czy "Postaci siedzące". W zbiorach wrocławskiego muzeum znajdują się również prace Abakanowicz, które są unikatami, w tym "War Games" czy "Koło i lina".

Wśród zakupionych ze środków ministerialnych prac znajduje się m.in. 5 figur z cyklu "Mutanty" i 6 rzeźb z serii "Ghost, Spooks, Spirits".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie