×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Odry w zabytkowym magazynie solnym z dofinansowaniem

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2018 12:26
Muzeum Odry w zabytkowym magazynie solnym z dofinansowaniem
fot. foter

Miasto Nowa Sól otrzyma 7,3 mln zł unijnego dofinansowania na utworzenie Muzeum Odry mającego promować walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i turystyczne Środkowego Nadodrza. Siedzibą instytucji będzie zabytkowy magazyn solny, który wraz z otoczeniem zostanie podany renowacji.

REKLAMA

W piątek, w Zielonej Górze prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz podpisał z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak umowę dot. dofinansowania inwestycji z RPO Lubuskie 2020. Wartość całkowita przedsięwzięcia to ponad 11 mln zł.

"To modelowy przykład przedsięwzięcia regionalnego. W Muzeum Odry znajdą się eksponaty od Głogowa po Kostrzyn. Pojedyncze perełki naszego województwa, jak np. szlak miodu i wina województwa lubuskiego, są piękne, ale dopiero ułożone w koronę dają niesamowity efekt. Takimi działaniami zyskuje turystycznie cały region lubuski" - powiedział PAP prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

"Przedsięwzięcie obejmuje adaptację dawnego magazynu solnego z końca XVIII stulecia oraz jego otoczenia na cele ekspozycji Muzeum Odry" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Na placu Solnym ma powstać parking, a podwórze magazynu ma zostać zagospodarowane do celów edukacyjnych oraz rehabilitacyjno-zdrowotnych. Planuje się tam m.in. budowę konstrukcji tężni z miejscami dla odpoczynku oraz prowadzenia działań edukacyjnych dotyczących zdrowotnych właściwości soli.

W muzeum powstanie stała wystawa, której narracja skupiona będzie wokół trzech osi tematycznych. Pierwsza to dziedzictwo kulturowe środkowej Odry, drugi element ma stanowić prezentacja walorów przyrodniczo-geograficznych, a ostatni dział będzie poświęcony tradycjom warzelniczym w Nowej Soli i ukazywać proces powstawania soli, warzenia soli morskiej na przykładzie warzelni w Nowej Soli oraz rolę soli w dziejach człowieka.

Według władz Nowej Soli stworzenie tego typu placówki z jednej strony pozwoli na uratowanie zabytkowego magazynu solnego, ale co nie mniej ważne, będzie stanowić kolejny punkt turystyczny na mapie miasta, w jej historycznej części, która od kilku lat poddawana jest rewitalizacji.

Atutem obiektu, oprócz jego walorów historycznych, jest położenie w odległości ok. 150 m od przystani turystycznej w nowosolskim porcie, gdzie cumuje jeden z samorządowych statków turystycznych pływających po Odrze.

Batko dodała, że Muzeum Odry będzie kolejną inicjatywą samorządu miasta Nowa Sól, który od wielu lat stara się promować walory turystyczne Środkowej Odry.

"Dotychczas we współpracy z innymi nadodrzańskimi samorządami udało się zrealizować kilka innych dużych przedsięwzięć z tym związanych. To m.in. projekty związane z budową dwóch statków wycieczkowych czy budową dziesięciu przystani rzecznych przeznaczonych dla turystyki wodnej. W samej Nowej Soli rewitalizacji został poddany port rzeczny" - powiedziała Batko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie