×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Przyrodnicze BPN w Ustrzykach Dolnych już po modernizacji

  • Autor: PAP
  • 16 sie 2022 15:44
Muzeum Przyrodnicze BPN w Ustrzykach Dolnych już po modernizacji
Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych zostało zmodernizowane. Fot. Muzeum Przyrodnicze BPN

Bieszczadzką faunę i florę, „ożywioną” na dioramach dzięki rozwiązaniom multimedialnym, skamieniałości z tych terenów oraz odwzorowane elementy architektury, fotografie można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, które otwarto po modernizacji.

REKLAMA

Dyr. Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Ryszard Prędki przekazał, że nowa wystawa zajmuje powierzchnię ponad 850 metrów kwadratowych. Tworzy ją około 30 stanowisk ekspozycyjnych łączących zabytkowe eksponaty, makiety, dioramy z najnowocześniejszą technologią multimedialną.

- Nie zabraknie też eksponatów interaktywnych. Naszą intencją było stworzenie wystawy, która pozwoli zaprezentować zbiory muzealne w sposób interesujący dla współczesnego odbiorcy - pokreślił dyr. Prędki.

Większą część ekspozycji stanowią liczne dioramy, które precyzyjnie odwzorowują bieszczadzkie krajobrazy; największa z nich ma powierzchnię 60 metrów kw.

Wśród tych eksponatów wyróżnia się m.in. diorama przedstawiająca żeremia bobrów, zawiera wielkoformatowe ekrany LED, dzięki którym cała instalacja do złudzenia przypomina prawdziwą żyjącą kolonię tych zwierząt.

Na uwagę zasługuje też wmontowany w studnię nowoczesny ekran, na którym prezentowana jest lokalna legenda o zakochanej młodej parze.

Zdaniem Marcina Wojczyńskiego, prezesa TRIAS AVI, generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za modernizację muzeum, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystawa nie jest jedynie zbiorem eksponatów, ale tworzy spójną narrację.

- Myślę, że historia opowiedziana w nowym Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczek po okolicznych lasach i połoninach - dodał.

W ramach prac, oprócz nowej ekspozycji w muzeum i oprawy wizualnej, przeprowadzono także modernizację wnętrz Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Powstała tam winda, która ułatwi dostęp do obiektu osobom o ograniczonej mobilności.

Obecnie trwają jeszcze prace modernizacyjne obejmujące elewacje budynku. Ich zakończenie planowane jest na koniec września 2022 r.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to ponad 7,4 mln zł netto, z czego ponad 3,7 mln zł netto przeznaczono na wystawę. Projekt został dofinansowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie