REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Śląskie z przetargiem na rewitalizację łaźni Gwarek

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2022 17:54
Muzeum Śląskie z przetargiem na rewitalizację łaźni Gwarek
Muzeum Śląskie, fot. PTWP

Muzeum Śląskie prowadzi przetarg na rewitalizację łaźni Gwarek chcąc nadać nową funkcję kolejnemu pokopalnianemu obiektowi swego kompleksu. Budynek ma być magazynem studyjnym eksponatów związanych z historią przemysłu i militariami, z możliwością udostepnienia przestrzeni zwiedzającym.

REKLAMA

  • Muzeum Śląskie od maja br. prowadzi przetarg na renowację łaźni "Gwarek".
  • Budynek początkowo działał jako maszynownia szybu "Grushka" (późniejszy "Gwarek"), a po 1945 r. został zaadaptowany na łaźnię.
  • Wraz z nim odrestaurowany ma zostać niewielki warsztat wiertaczy.

Muzeum Śląskie od 2015 r. działa w nowej siedzibie, w tzw. Kwartale Kultury na terenie dawnej kopalni Katowice. Jego główne powierzchnie wystawiennicze mieszczą się pod ziemią. Placówka wykorzystuje też stopniowo rewitalizowane historyczne zabudowania kopalni, m.in. wiosną 2017 r. otwarto kopalnianą stolarnię, a jesienią 2017 r. - budynek łaźni głównej.

Dotąd niezrewitalizowane pozostają m.in. otoczenie dawnej kopalnianej kuźni, warsztatu, kompleksu Bartosz (nadszybia, maszynowni i siłowni) oraz wieży ciśnień. Władze placówki rozpoczęły przygotowanie projektu zagospodarowania mieszczącej te obiekty północnej części pokopalnianego terenu w 2019 r.

Przygotowano m.in. dwa projekty pod kątem Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego: "Rewitalizację z adaptacją na cele kulturalne Muzeum Śląskiego zabytkowych budynków nadszybia i maszynowni szybu Bartosz" oraz "Rozbudowę i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynków poprzemysłowych byłej kuźni i warsztatu mechanicznego na funkcję ekspozycyjną i edukacyjną".

W marcu ub. roku radni woj. śląskiego wykreślili oba te przedsięwzięcia z wieloletniej prognozy finansowej regionu - "w związku z nieotrzymaniem dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021".

Muzeum Śląskie nadal prowadzi w ramach Funduszy Norweskich i MF EOG projekt przebudowy i adaptacji zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek z 1903 r. na magazyn studyjny. Budynek zbudowano w stylu historyzującym z elementami neogotyckimi i neoromańskimi. Posiada bogaty wystrój z charakterystycznymi wysokimi, zamkniętymi arkadowo oknami.

Na ten projekt Muzeum Śląskie otrzymało też m.in. dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przedsięwzięcie znajduje się w wieloletniej prognozie woj. śląskiego.

W piątek katowicki samorząd poinformował, że Muzeum Śląskie od maja br. prowadzi przetarg na renowację łaźni "Gwarek". Jak podano w lipcowym numerze gazety miejskiej "Nasze Katowice", budynek o powierzchni 1,1 tys. m kw. początkowo działał jako maszynownia szybu "Grushka" (późniejszy "Gwarek"), a po 1945 r. został zaadaptowany na łaźnię. Wraz z nim odrestaurowany ma zostać niewielki warsztat wiertaczy (30 m kw.) z 1910 r., który przylega do północno-wschodniego naroża łaźni.

Gwarek ma pełnić funkcje magazynu studyjnego eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami, z możliwością udostępnienia przestrzeni zwiedzającym. Według projektu wokół budynku (z wyjątkiem ściany północnej) planuje się pogłębienie terenu, co umożliwi wykonanie wejść głównych na poziomie -2,8 m, nawiązując do oryginalnych założeń z 1900 r.

Obniżenie poziomu gruntu pozwoli też na bezpośrednie doświetlenie - przez niewielkie okna - pomieszczeń znajdujących się na poziomie -1, które obecnie są częściowo zasypane od zewnątrz.

Na parterze budynku zaprojektowano otwartą przestrzeń halową, gdzie prezentowane mają być eksponaty wielkogabarytowe, w tym maszyna parowa z Huty Baildon i elektryczna maszyna wyciągowa z kopalni Rydułtowy. Ze względu na ich ciężar, wewnątrz ma znaleźć się suwnica. Dodatkowo rozmiar maszyny parowej warunkuje umieszczenie części jej elementów poniżej kondygnacji parterowej.

Oprócz parteru magazynowanie i prezentacje pozostałych eksponatów zaplanowano na poziomie piwnicy oraz dwóch antresol. Po modernizacji powierzchnia dawnej łaźni ma się zwiększyć do ponad 1,2 tys. m kw.

Warsztat wiertaczy ma służyć do sezonowego użytku, np. jako punkt sprzedaży napojów, magazyn leżaków lub mała galeria.

Po rozstrzygnięciu postępowania i podpisaniu umowy wybrany wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację prac

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie