×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Śląskie zaniepokojone planami budowy obok jego siedziby

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2018 15:20
  • Aktualizacja: 21 lut 2018 15:24
Muzeum Śląskie zaniepokojone planami budowy obok jego siedziby
fot. PTWP

Głębokie zaniepokojenie przyzwoleniem włodarzy miasta Katowice na uruchomienie dużych inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego i Strefy Kultury wyraziła w środowym oświadczeniu dla prasy dyrekcja placówki, apelując o wstrzymanie inwestycji.

REKLAMA

Władze miasta argumentują, że inwestycja przyciągnie do Katowic nowych mieszkańców.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego została wybudowana na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice i wykorzystuje część jej odrestaurowanych obiektów na cele muzealne. Dzięki tej i innym nowym inwestycjom na tym terenie - jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowego połączone z legendarną halą Spodka, w centrum Katowic powstała nowa przestrzeń, nazywana Strefą Kultury.

Przy hali Spodka, w miejscu starego biurowca DOKP, powstaje obecnie nowoczesny 66-metrowy biurowiec KTW. Budująca biurowiec KTW firma TDJ realizuje też projekt deweloperski nieopodal Muzeum Śląskiego i swojego nowego biurowca. Zarząd firmy zakłada, że pracownicy biurowca będą zainteresowani mieszkaniami w pobliżu.

"Dopuszczenie do powstania w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Śląskiego budynków wysokich, górujących nad zabytkową tkanką byłej kopalni KWK Katowice, przy braku rozwiązań systemowych w postaci opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego historyczne dziedzictwo obszarów sąsiednich, będących przedmiotem ochrony konserwatorskiej, zmienią bezpowrotnie krajobraz tej części miasta, niwecząc wysiłki projektantów i przekreślając efekt, jaki udało się uzyskać, budując nową siedzibę Muzeum. Niniejszym apelujemy o wstrzymanie inwestycji, jak również o głęboką analizę tej inwestycji pod kątem osi widokowych miasta, popartą konsultacjami społecznymi" - napisano w oświadczeniu dyrekcji muzeum przesłanym w środę PAP.

Przypomniano w nim, że jednym z czynników decydujących o wyborze projektu nowej siedziby Muzeum Śląskiego była możliwie minimalna ingerencja w krajobraz i, co za tym idzie, przyznanie pierwszej nagrody projektowi, który zakładał zagłębienie zasadniczej części obiektu poniżej poziomu gruntu.

"Pozwoliło to na wyeksponowanie zabytkowych budynków i zachowanie tak charakterystycznej dla tego miejsca postrzępionej linii horyzontu. Tym samym kompleks Muzeum Śląskiego stał się wyraźnym i bardzo rozpoznawalnym symbolem stolicy regionu, a na przestrzeni ostatnich lat niekwestionowaną wizytówką miasta opowiadającą jego historię" - wskazano.

Zdaniem przedstawicieli muzeum, budowa 12- i 18-kondygnacyjnych budynków mieszkaniowych, usytuowanych jeszcze na 3-metrowym wzniesieniu, "bezpośrednio zaburzy krajobraz postindustrialny oraz osie widokowe".

"Zabudowa mieszkaniowa na obrzeżach Strefy Kultury wpisuje się w naszą politykę przyciągania do Strefy mieszkańców, by to miejsce żyło - również niezależnie od organizowanych dużych wydarzeń i imprez. Nowoczesna zabudowa mieszkaniowa będzie na pewno potrzebnym dopełnieniem funkcji jaką Strefa Kultury pełni i będzie pełnić w skali całego miasta - stolicy metropolii Śląsko-Zagłębiowskie" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.

"Co do kwestii wysokości zabudowań - zapisy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice - wskazują dopuszczenie zabudowy o wysokości odpowiednio do 6 lub do 12 kondygnacji, przy czym nie wyklucza się kształtowania dominant, o wysokości określonej indywidualnie" - dodała

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie