REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Śląskie żegna się z dotychczasową siedzibą

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 11:13
Muzeum Śląskie żegna się z dotychczasową siedzibą
Muzeum Śląskie w Katowicach, fot. Paolo Rosselini

Z początkiem kwietnia Muzeum Śląskie w Katowicach zakończy działalność w reprezentacyjnym budynku przy alei Wojciecha Korfantego, który do 2015 r. był główną siedzibą tej placówki. Oficjalne pożegnanie z budynkiem nastąpi 19 maja w trakcie Nocy Muzeów.

REKLAMA

Muzeum Śląskie zagościło w siedzibie przy alei Korfantego 3 po restytucji placówki w 1984 roku. Adaptacja dawnego Grand Hotelu na obiekt muzealny trwała do 1992 roku. Aż do 2015 budynek był główną siedzibą muzeum, które obecnie koncentruje swoją działalność w nowych obiektach, powstałych na zrewitalizowanym terenie dawnej kopalni Katowice. Dziś znajduje się tam miejska Strefa Kultury.

W ostatnich latach w starej siedzibie muzeum prezentowano wystawy czasowe oraz seanse fotoplastykonu, który swoje nowe miejsce już wkrótce znajdzie w obecnym muzeum, przy ulicy Dobrowolskiego 1. Przy alei Korfantego mieściły się dotąd także biura i pracownie działów Archeologii, Etnologii i Historii, które w najbliższym czasie będą przeniesione do zrewitalizowanego budynku dawnej łaźni głównej kopalni Katowice, na terenie dzisiejszej Strefy Kultury.

Oficjalne pożegnanie z dawnym budynkiem nastąpi w trakcie Nocy Muzeów 19 maja. Muzealnicy planują wtedy m.in. sentymentalny spacer specjalnie wyznaczoną trasą, który ma być spotkaniem z przeszłością i okazją do przypomnienia dawnych wystaw i wydarzeń.

"Z nostalgią wspomnimy wiele pięknych, ciekawych, czasem anegdotycznych chwil, które tam spędziliśmy. Będzie to też okazja do udziału w warsztatach czy posłuchania muzyki. Wejdziemy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte - na strych i do piwnic, a o północy zamkniemy drzwi przy al. Korfantego 3 po raz ostatni" - poinformowała Danuta Piękoś-Owczarek z działu promocji muzeum, zapowiadając szczegółowy program wydarzeń już niebawem.

Przyszłość starej siedziby Muzeum Śląskiego nie jest jeszcze przesądzona. W ostatnich miesiącach władze Katowic i woj. śląskiego w tym zabytkowym, neorenesansowym budynku widziały nową siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Wielostronne rozmowy z udziałem przedstawicieli muzeum, organizującego je samorządu woj. śląskiego, samorządu Katowic oraz GZM, rozbijały się przede wszystkim o kwestie finansowe i prawne.

Muzeum Śląskiemu zależy na uzyskaniu możliwie wysokiej kwoty za budynek - wobec planów rewitalizacji szeregu obiektów po dawnej kopalni Katowice, na terenie której od kilku lat placówka koncentruje działalność. Katowice proponowały formułę przejęcia gmachu (pod kątem przekazania go następnie Metropolii) za kwotę niższą (10 mln zł), niż wynikałoby to z wyceny rzeczoznawcy Muzeum (16 mln zł z VAT).

Wobec braku porozumienia, marszałek woj. śląskiego zaproponował w lutym powołanie zespołu prawników oddelegowanych przez zainteresowane strony. Zespół wypracował formułę przetargu - z prawem pierwokupu dla Katowic, przy cenie wywoławczej zgodnej z wyceną Muzeum. Jeżeli nie znajdzie się chętny, Muzeum będzie mogło negocjować z Katowicami nową cenę. Przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony jeszcze wiosną.

Powierzchnie wystawowe obecnej siedziby Muzeum Śląskiego w katowickiej Strefie Kultury znajdują się kilkanaście metrów pod powierzchnią terenu. Znajdują się tam m.in. galerie: sztuki polskiej 1800-1945, sztuki polskiej po 1945 r., śląskiej sztuki sakralnej oraz plastyki nieprofesjonalnej, a także wystawa "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Pod ziemią są także sale edukacyjne, biblioteka z czytelnią i audytorium na ponad 320 miejsc. Ponadto na terenie muzeum można zwiedzać zrewitalizowane pogórnicze obiekty oraz zobaczyć panoramę Katowic z 40-metrowego dawnego szybu wyciągowego "Warszawa II". 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie