×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Więzienia Pawiak planuje rozbudowę

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2018 09:19
Muzeum Więzienia Pawiak planuje rozbudowę
fot. unsplash

Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadawalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście.

REKLAMA

"MPW odnotowuje stały wzrost frekwencji i rosnące zainteresowanie prezentowaną tematyką. W 2015 roku obiekt odwiedziło ok. 46 000 osób. Przewiduje się, że w roku liczba ta wzrośnie o blisko 80 proc. w stosunku do 2015 roku i muzeum odwiedzi około 80 000" - napisali w oficjalnym oświadczeniu organizatorzy konferencji, która odbyła się we wtorek.

Kierownik MWP, Joanna Gierczyńska zwróciła uwagę, że budynek Muzeum Więzienia Pawiak w obecnym stanie nie spełnia wielu kryteriów nowoczesnej placówki muzealnej i nie wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom zwiedzających. "Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadawalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku - to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście " - poinformowała.

Podkreśliła, że według zgromadzonych danych nawet rodowici mieszkańcy Warszawy nie są potrafią zlokalizować MPW na mapie miasta, budynek nie spełnia zaś warunków, by organizować w nim zbiorowe spotkania i lekcje muzealne dla młodzieży.

Podczas konferencji zaprezentowano wstępny projekt rozbudowy Pawiaka. Koncepcja wstępna została zrealizowana za zgodą i za pieniądze MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Niepodległości, dr Tadeusz Skoczek, jest to dopiero początek długotrwałego procesu. "Nie zakładamy żadnych ram czasowych, ale chcemy bardzo porządnie podejść najpierw do projektów, potem ewentualnych kosztorysów, a na końcu do poszukiwania środków" - powiedział.

Architekt Adam Białobrzeski przedstawił projekt, który stanowi jedną z kilku koncepcji rozważanych przez kierownictwo Muzeum Niepodległości. Uwzględniono w nim nowoczesny budynek muzealny, wybijający się na tle stołecznej architektury. Zgodnie z planami nowa siedziba MWP ma być bazą nowoczesnych pomieszczeń, ma spełniać potrzeby zarówno użytkowe, jak i symboliczne. Nie wyklucza się, że podczas prac budowlanych przeprowadzi zostaną po latach badania archeologiczne pod posadzką wybudowaną na dawnym rumowisku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie