×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu planuje remont XIX -wiecznego wiatraka

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2018 14:23
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu planuje remont XIX -wiecznego wiatraka
fot. unsplash

Remont XIX - w. wiatraka typu koźlak, jednej z atrakcji skansenu w Sierpcu, planuje tamtejsze Muzeum Wsi Mazowieckiej. Z przyczyn technicznych obiektu nie można obecnie zwiedzać. Planowane prace mają pozwolić m.in. na uruchomienie wiatraka.

REKLAMA

Wartość kosztorysowa przedsięwzięcia, które będzie realizowane po uzyskaniu środków zewnętrznych, to ponad 1,1 mln zł. Prace obejmą m.in. konserwację oraz rekonstrukcję uszkodzonych i zużytych części wiatraka oraz jego modernizację z aranżacją nowej ekspozycji - poinformowała PAP Beata Turek, kierownik działu etnograficznego sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Jak podkreśliła, wiatrak typu koźlak, pochodzący z Zalesia, wybudowany w II poł. XIX wieku, "jest doskonałym przykładem sztuki ciesielskiej" z tego okresu i "ważnym zabytkiem architektury przemysłowej na Mazowszu Północno-Zachodnim". Zaznaczyła, że po zakończeniu planowanych obecnie prac wiatrak będzie udostępniony turystom.

"Wszelkie prace przeprowadzone zostaną w taki sposób, aby zachować jak najwięcej materii zabytkowej wiatraka. Jednocześnie ważne jest, aby w wyniku prac modernizacyjnych umożliwione zostało uruchomienie wiatraka, zarówno wprawienie w ruch jego skrzydeł, jak również obracanie korpusu budynku, co z punktu widzenia atrakcyjności pokazów prowadzonych w muzeum, jak również możliwości poszerzenia oferty edukacyjnej, byłoby niezaprzeczalnym atutem" - wyjaśniła Turek.

Dodała, iż wnętrze zabytkowego obiektu "zostanie wyposażone w taki sposób, aby odzwierciedlało stan faktyczny wiatraków przełomu XIX i XX wieku na Mazowszu".

"Zaprezentowane zostaną w nim nie tylko różnego rodzaju elementy konstrukcyjnie, związane z tym obiektem, ale również sprzęty codziennie używane przez młynarzy i stanowiące integralną część przestrzeni dawnych wiatraków - wagi, łóżko, odważniki, worki na mąkę, plewy, ziarno, olinowanie wiatraka, skrzynie czy łapki na myszy. Dzięki temu zostanie osiągnięty efekt naturalności i uczucie przebywania w przestrzeni budynku w stanie użytkowania" - podkreśliła Turek.

Kierownik działu etnograficznego sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej zwróciła uwagę na funkcje edukacyjną zabytkowego wiatraka, powiązaną w integralny sposób z funkcją wystawienniczą.

"Dzięki renowacji i modernizacji wiatraka będzie można prowadzić w jego wnętrzu pokazy prac młynarskich, a także prezentować ustawianie młyna w stronę wiatru, jak również uruchamianie jego skrzydeł. Dzięki temu wzbogacona zostanie oferta edukacyjna muzeum o bardzo ważny pokaz, który z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie wśród zwiedzających" - zaznaczyła Turek.

Remont zabytkowego wiatraka jest elementem większego projektu planowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - modernizacji i rozbudowy istniejącej tam stałej ekspozycji plenerowej, która prezentuje typową dla przełomu XIX i XX wieku architekturę mieszkalną i gospodarczą mazowieckiej wsi.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje obszar ok. 60 ha, gdzie znajduje się kilkanaście zagród, a także inne zabytkowe budynki, takie jak kościół, kuźnia czy karczma. Najstarszy z prezentowanych tam obiektów to chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.

Na terenie sierpeckiego skansenu jest też amfiteatr, budynek wystawienniczy oraz stajnia. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Od 2015 r. działa również nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane produkcje filmowe - "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie