×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Wsi Radomskiej zadbało o konserwację drewnianego kościoła z Wolanowa

  • Autor: PAP
  • 31 maj 2023 15:43
Muzeum Wsi Radomskiej zadbało o konserwację drewnianego kościoła z Wolanowa
Muzeum Wsi Radomskiej zadbało o konserwację drewnianego kościoła z Wolanowa, fot. unsplash

Zakończyły się prace konserwatorskie w XVIII-wiecznym kościele z Wolanowa, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W ostatnim czasie do drewnianej świątyni trafił m.in. pochodzący z XVIII w. mszał rzymski oraz tablice ołtarzowe z tekstami z Ewangelii.

REKLAMA

Drewniany kościół p.w. Św. Doroty został przeniesiony z podradomskiej miejscowości Wolanów do skansenu w Radomiu w 1998 r. "Wiele lat poświęciliśmy na to, aby obiekt miał taki wygląd jak dzisiaj. Kościół przeszedł remonty i prace konserwacyjne; została m.in. odnowiona polichromia, a nie tak dawno pozyskaliśmy przepiękny wizerunek Chrystusa" - poinformowała na środowej konferencji dyr. muzeum Ilona Jaroszek.

Do tej pory muzeum przeznaczyło na remont drewnianego zabytku ponad milion złotych. Były to środki z budżetu województwa mazowieckiego oraz z programów unijnych. "Możemy ogłosić zakończenie prac konserwatorskich w samum kościele. Do remontu pozostaje jeszcze tylko zakrystia" - zaznaczyła dyr. skansenu.

XVIII-wieczny kościół z Wolanowa to jeden z nielicznych drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. "Ostatnio, dzięki życzliwości proboszcza kościoła z Wolanowa, pozyskaliśmy mszał i tablice ołtarzowe, które były wcześniej w drewnianej świątyni" - podkreśliła Jaroszek.

Mszał rzymski z 1781 r. to starodruk wydany przez Archidiecezję Gnieźnieńską. Jest to księga liturgiczna zawierająca teksty mszy św., która prawdopodobnie od końca XVIII w. znajdowała się na wyposażeniu kościoła p.w. św. Doroty w Wolanowie. "Mszał był intensywnie użytkowany przez około dwa stulecia, świadczą o tym uszkodzenia niektórych kart i uzupełnienia tekstu dokonane odręcznie piórem" - powiedziała Jaroszek.

Równie cennym nabytkiem są dwie tablice ołtarzowe z tekstami Ewangelii według Św. Jana, wydanymi w formie ozdobnej litografii w Paryżu na początku XIX w. Tablice te ustawione były w bocznych ołtarzach, co potwierdzają archiwalne fotografie z czasów, gdy kościół był jeszcze czynną świątynią parafialną w Wolanowie.

Szefowa muzeum podkreśliła, że w ostatnim czasie placówce udało się także pozyskać zabytkowy XVIII-wieczny krucyfiks do ołtarza głównego. W 1998 r., po przeniesieniu drewnianego kościoła z Wolanowa do radomskiego muzeum, okazało się, że brakowało figury Chrystusa z krucyfiksu z ołtarza głównego. "W 2022 r. muzeum otrzymało ofertę zakupu figury dobrej klasy rzeźbiarskiej, o proweniencji XVIII-wiecznej, której wielkość okazała się znakomicie pasująca do istniejącego krzyża" - powiedziała Jaroszek.

Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski podkreślił, że władze Mazowsza planują kolejne zakupy i inwestycje w Muzeum Wsi Radomskiej. W planach jest m.in. budowa nowej siedziby placówki i rozbudowa skansenu.

Muzeum Wsi Radomskiej usytuowane jest na powierzchni 32 ha. Znajduje się tam ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego - drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.

Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej. Sielankowy klimat placówki tworzą przydomowe ogródki, z kwitnącymi latem malwami, zagroda z domowymi zwierzętami, przydrożne kapliczki i ule. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie