REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostanie wyremontowane

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2017 09:35
fot. pixabay.com

Dwie oficyny, stajnia i Teatralnia w zespole pałacowo-parkowym w Kozłówce zostaną wyremontowane. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, mieści się w niej obecnie Muzeum Zamoyskich.

REKLAMA

Koszt inwestycji to prawie 29,7 mln zł, a 85 proc. wydatków pokryje dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. "Muzeum otrzymało już oficjalne potwierdzenie o przyznaniu dotacji. Umowa ma być podpisana jeszcze w tym roku" - powiedział PAP Adam Kościańczuk z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Projekt dotyczy przebudowy, rewitalizacji i konserwacji budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce - dwóch oficyn, stajni i teatralni - oraz ich adaptacji na cele kulturalne i turystyczne. Obecnie budynki te są w bardzo złym stanie.

W oficynie południowej - gdzie dawniej była pałacowa kuchnia - będą urządzone sale wystawiennicze oraz kawiarnia. W oficynie północnej po remoncie ma powstać centrum obsługi zwiedzających, będzie tam można zobaczyć multimedialną wystawę o historii pałacu w Kozłówce. Na piętrze oficyny urządzone ma być atelier pracy twórczej - osiem pokoi, gdzie będą mogli przyjeżdżać i pracować artyści i naukowcy. W podziemiach oficyny urządzone zostanie lapidarium.

W budynku dawnej stajni mają powstać sale, do których przeniesiona zostanie Galeria Sztuki Socrealizmu (obecnie umieszczona w dawnej powozowni). W nowym miejscu ekspozycja prezentowana będzie w nowej odsłonie, ma pokazywać m.in. jak w sztuce widoczne są odniesienia do propagandy. Na poddaszu mają zostać urządzone magazyny oraz pracownie naukowo-edukacyjne, a w Teatralni (dawna oficyna gospodarcza)- duża sala widowiskowa oraz wystawa poświęcona rodzinie Zamoyskich.

Renowacja dotyczyć będzie głównie budynków, które ze względu na zły stan, są obecnie wyłączone z użytkowania. Dzięki ich rewitalizacji i zagospodarowaniu muzeum zyska więcej możliwości i przestrzeni do działań kulturalnych i edukacyjnych. Mają być tam organizowane pokazy, spektakle teatralne, koncerty, plenery, imprezy rodzinne. Władze muzeum zamierzają też organizować debaty i dyskusje w nawiązaniu do tradycji "akademii kozłowieckiej", jak nazywano wykłady ks. Stefana Wyszyńskiego na temat katolickiej nauki społecznej, które wygłaszał w Kozłówce w latach 1940-1941.

Kościańczuk powiedział, że po podpisaniu umowy o dofinansowaniu projektu, będzie można rozpocząć procedury ogłoszenia przetargu. Prace remontowe mogą się rozpocząć najwcześniej wiosną przyszłego roku.

Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce to dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich - jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Pałac, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, na przełomie XIX i XX w. został rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

Muzeum Zamoyskich jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło prawie 270 tys. osób, co jest najlepszym wynikiem w historii tej instytucj

Podobał się artykuł? Podziel się!