REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Ziemi Lubuskiej rozbuduje siedzibę pod nowe wystawy

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 15:35
fot. pixabay.com

W tym roku rozpocznie się rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze. W nowym gmachu znajdą się m.in. dwie stałe ekspozycje – artystyczna oraz historyczna, obejmująca dzieje Zielonej Góry, Ziemi Lubuskiej oraz powojennego osadnictwa w regionie – poinformowała rzecznik MZL Alicja Błażyńska.

REKLAMA

Rzecznik przypomniała, że Ziemia Lubuska jest regionem, w którym po II wojnie światowej doszło niemal do całkowitej wymiany ludności.

"Przybywający tu osadnicy zajmowali obce im domy poprzednich niemieckich mieszkańców, a przynosząc ze sobą kulturę swoich wcześniejszych małych ojczyzn, dali zaczyn wielobarwnej mozaice kulturowej współczesnej Ziemi Lubuskiej. Chcemy na naszej nowej wystawie przedstawić wiele aspektów historii i tworzenia się powojennej tożsamości naszego regionu" - wyjaśniła Błażyńska.

Muzealników interesują zarówno materiały z życia prywatnego, rodzinnego, jak i społecznego-kulturalnego, religijnego, gospodarczego czy politycznego. Liczą na pomoc Lubuszan przy tworzeniu ekspozycji poświęconej najnowszej historii regionu

"Z prośbą o pomoc zwracamy się do mieszkańców regionu - pionierów, osadników, którzy dotarli na Ziemię Lubuską po II wojnie światowej, ale także do ich potomków, którzy dysponują odziedziczonymi po rodzicach i dziadkach świadectwami tamtych czasów i chcieliby - chroniąc w ten sposób przed zapomnieniem lub zniszczeniem - przekazać je do Muzeum" - powiedziała Błażyńska.

Ekspozycja ma ukazać ludzi i budowane od początku życie codzienne regionu - w miastach i na wsiach, w domach i firmach, w kościołach i szkołach, podczas pracy i wypoczynku, w dni powszednie i uroczyste, w chwilach trudnych i radosnych. Ważną częścią wystawy będą materialne świadectwa tamtych czasów, takie jak: dokumenty, pamiątki, listy, fotografie, ówczesna prasa, mapy, plany czy pisma urzędowe. Ponadto przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju narzędzia czy odzież.

Pamiątki mogą być przekazane Muzeum na stałe, wypożyczone czasowo lub udostępnione do skopiowania w wersji cyfrowej.

Istotną częścią prezentacji będą materiały dźwiękowe i filmowe z rozmów i wywiadów zarejestrowanych z pierwszymi osadnikami. Tym samym wystawa będzie miała charakter multimedialny.

Więcej szczegółów nt. współpracy przy organizacji wystawy można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Rozbudowa zielonogórskiego muzeum zakłada budowę nowoczesnego gmachu połączonego z obecną, zabytkową siedzibą tej instytucji. Koszt inwestycji to ponad 18,2 mln zł. Zostanie ona dofinansowana z funduszy unijnych. Prace budowlane mają ruszyć latem tego roku i potrwać do końca 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie