REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 lut 2018 09:01
MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna
fot. mat. pras. MVRDV
MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna
MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna
MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna
MVRDV znów tworzy dla Polski. Oto Centrum Biurowe Fabryczna

Już tego lata w Łodzi rozpocznie się budowa Centrum Biurowego Fabryczna, które to jest najnowszym projektem popularnego holenderskiego biura architektonicznego MVRDV. 13-piętrowy budynek o powierzchni 31 tys. mkw. to kolejny szkic MVRDV wykonany dla Polski - na swoim koncie pracownia ma m.in. projekt poznańskiego Bałtyku.

REKLAMA

Centrum Biurowe Fabryczna zlokalizowane będzie w samym sercu Łodzi, naprzeciwko stacji kolejowej "Fabryczna" oraz w pobliżu Katedry Aleksandra Newskiego i Łódzkiego Domu Kultury. W swoim najnowszym projekcie MVRDV zaczerpnęło inspiracje z charakterystycznego przemysłowego dziedzictwa włókienniczego miasta, które ponownie wraca do łask.

Szklany budynek z ceglanymi elementami o powierzchni 31 tys. mkw.  to jeden z najnowszych projektów znajdujących się w Nowym Centrum Łodzi. Obiekt zaoferuje 27 tys. mkw. biur rozmieszczonych na 13 piętrach oraz 4 tys. mkw. powierzchni handlowej umiejscowionej na parterze. Budynek będzie posiadał również dziedziniec, który powstał przy współpracy z holenderską pracownią Lola Landscape Architects. Dziedziniec otworzy się w kierunku Łódzkiego Centrum Kultury i przejścia w stronę ulicy Kilińskiego. Projekt zakłada wprowadzenie nowej trasy spacerowej przez teren obiektu.

- Ten obiekt pomoże zagęścić zabudowę w samym sercu Łodzi - wyjaśnia Nathalie de Vries, współzałożycielka MVRDV. - W naszym projekcie zaproponowaliśmy zespół budynków z centralnie umiejscowioną wieżą, który w swoich proporcjach nawiązuje do dawnych rezydencji przemysłowców. Specjalnie zaprojektowana fasada z elementami cegły w kolorystyce od czerwieni do metalicznej szarości odnosi się zarówno do przeszłości, jak i przyszłych ambicji miasta - podkreśla.

Projekt składa się z wysokiej na 13-pięter wieży oraz czterokondygnacyjnego cokołu, który zachowuje kontury działki. Funkcje, które wystąpią w niższej części budynku to handel na parterze oraz część biurowa na pozostałych piętrach.

Publiczny dziedziniec oraz zielony dach zaprojektowane przez Lola Landscape Architects to kompleks półpublicznych zielonych przestrzeni bogatych w różnorodną roślinność oraz liczne tarasy z miejscami dla rowerów. W przyszłości Centrum Biurowe Fabryczne ma zostać połączone z dworcem i innymi częściami miasta tunelem podziemnym.

Przy tym projekcie MVRDV współpracuje również z pracownią Piotr Biliński Architekci, firmą WSP - projektantem konstrukcji i instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz konsultantem ds. elewacji Essox.

Centrum Biurowe Fabryczna to drugi projekt MVRDV w Polsce - w ubiegłym roku ukończono inwestycję Bałtyk w Poznaniu. Budowa ma się rozpocząć latem 2018 r., zaś termin zakończenia to rok 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie