×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Na Bulwarach Wiślanych pojawiły się ogromne głazy

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2022 10:49
Na Bulwarach Wiślanych pojawiły się ogromne głazy
Na warszawski bulwar Grzymały-Siedleckiego w okolicy Centrum Nauki Kopernik trafiły ogromne głazy narzutowe, fot. Anna Liszka

Na warszawski bulwar Grzymały-Siedleckiego w okolicy Centrum Nauki Kopernik trafiły ogromne głazy narzutowe przewiezione z ulicy Rzeszowskiej. Teraz zyskały drugie życie w nowym otoczeniu.

REKLAMA

  • Na warszawski bulwar Grzymały-Siedleckiego w okolicy Centrum Nauki Kopernik trafiły ogromne głazy narzutowe.
  • Jak przekazał konserwator, głazy i kamienne płyty nagrobne leżały na zielonym terenie przy ul. Rzeszowskiej od lat.

"Tematem zainteresowała nas grupa społeczników. Razem z Dzielnicą Targówek (właścicielem terenu), zorganizowaliśmy praktyki dla uczniów Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 w Warszawie. Uczniowie oczyścili blisko 30 płyt kamiennych i wspomniane głazy" - zaznaczył. "Głazy zostały przewiezione na Bulwary Wiślane a z płyt powstało lapidarium" - dodał.

Głazy narzutowe są blokami skalnymi przywleczonymi w epoce zlodowacenia przez lądolód skandynawski. Według danych z 31 grudnia 2014 roku liczba głazów narzutowych w formie pomników przyrody nieożywionej w Polsce wynosiła 1083. Najwięcej głazów objętych ochroną znajduje się w województwie mazowieckim (195), a najmniej w podkarpackim (10). Największym w Polsce głazem narzutowym jest Trygław (zwany też Tychowskim Głazem) w mieście Tychowo, zaś drugim co do wielkości jest Głaz Mszczonowski w Zawadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie