REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Na Cmentarzu Łostowickim odsłonięty zostanie Pomnik Ponarski

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2018 09:08
fot. pixabay.com

Na gdańskim Cmentarzu Łostowickim odsłonięty zostanie w czwartek pomnik upamiętniający tysiące Polaków zamordowanych w latach 1941-44 przez Niemców w lesie w Ponarach pod Wilnem. Pomnik powstał staraniem Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

REKLAMA

Monument to prosta, wykonana z granitu i ustawiona pionowo płyta. Wyryty na niej napis brzmi: "Pamięci tysięcy Polaków, młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, inteligencji wileńskiej, żołnierzy ZWZ-AK, duchowieństwa, zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna".

Pod dedykacją zamieszczono też informację mówiącą, że "wykonawcą egzekucji był Ochotniczy Oddział Specjalny +Strzelcy Ponarscy+ złożony z Litwinów w służbie Niemieckiej Policji Bezpieczeństwa". "W hołdzie naszym bohaterom znanym i nieznanym, którzy oddali życie za wolność Ziemi Ojczystej. Gloria Victis. Stowarzyszenie Rodzina Ponarska" - napisano też na płycie.

Jak powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia, Maria Wieloch, pomnik powstał dzięki składkom członków i sympatyków organizacji. Po obu stronach pomnika posadzono dwie symboliczne brzozy. Monument stanął na terenie Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku około 60 m od ustawionego przed laty na terenie nekropolii pomnika Golgoty Wschodu.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Ponarskiego zaplanowano na czwartek. "W trakcie uroczystości, w postument, na którym stanął pomnik, zostanie wmurowany akt erekcyjny wraz z urną zawierającą ziemię z Ponar" - powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.

Prezes dodała też, że zbrodnia w Ponarach, mimo swojego rozmiaru, wciąż jest mało znana wśród Polaków. "Gdy zapytać o Katyń, niemal wszyscy powiedzą, że słyszeli o tej zbrodni, natomiast niewielu Polaków wie cokolwiek o ofiarach Ponar" - powiedziała PAP Wieloch dodając, że w Polsce jest tylko kilka pomników i 28 tablic (zainstalowanych najczęściej w kościołach) upamiętniających ofiary zbrodni ponarskiej.Podczas II wojny światowej, w latach 1941-44, las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi. Wśród nich około 60-70 tys. Żydów, kilka tysięcy Polaków - inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK, a także Romów, Rosjan, Litwinów. Gdańsk był jednym z miast, w których po zakończeniu II wojny światowej osiedliło się duże grono przedwojennych mieszkańców Wileńszczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie